Ce joc! Băiatul orașului pentru viață a furat de la clubul său părinte în al cincilea minut în plus, rezultând un egal 4:4 – Soccernet.ee

Ce joc!  Băiatul orașului pentru viață a furat de la clubul său părinte în al cincilea minut în plus, rezultând un egal 4:4 – Soccernet.ee

Prietenii din Premier League au avut duminică seara o experiență palpiantă, care a culminat cu un egal 4-4 între Chelsea și Manchester City.

Încălzirea pentru ceremonia golului a început în minutul 21, când Mark Cucurella i-a rupt tricoul lui Erling Haaland, care s-a repezit la minge în interiorul suprafeței sale de pedeapsă. Deși spaniolul a considerat necesar să protesteze puțin împotriva deciziei arbitrului, totul a fost clar pentru telespectatori. Haaland a tras mingea în colțul din stânga jos din penalty și City a luat conducerea cu 1-0.

Chelsea a început rapid să caute un egalizator. Reece James și-a încercat norocul cu o lovitură liberă de la 20 de metri distanță, iar șutul aproape că a reușit cu brio, dar Ederson a blocat mingea sub transversală. Cu toate acestea, City nu a putut scăpa de lovitura de colț care a urmat, deoarece centrarea lui Conor Gallagher a găsit lovitura de cap a lui Thiago Silva, în vârstă de 39 de ani, la prima bară, iar lovitura de cap uluitoare a veteranului brazilian a egalat.

Chelsea nu și-a luat piciorul de pe accelerație. În minutul 37, ideea lui Yoshko Guardioli s-a prăbușit complet în stânga suprafeței sale de pedeapsă, iar mingea a ajuns la picioarele lui James, care a prins pasa fostului jucător de la City Raheem Sterling la stâlpul din spate. Cu toate acestea, înainte de pauză, City a reușit să egaleze – Jeremy Doku a câștigat o lovitură de colț cu cârlige eficiente, iar Manuel Akanji, uitat în mândria sa izolare, a trimis cu capul centrarea lui Bernardo Silva în plasă de pe linia de poartă de cinci jucători.

Jocul a trecut din mână în mână. Discordia văzută în prima repriză s-a accentuat în repriza secundă: după puțin peste un minut, City a ajuns la poarta adversă printr-un contraatac iar Haaland a șutat mingea de pe linia porții cu corpul.

READ  Rugby-România dă dovadă de hotărâre întârziată la sfârșitul unei luni mediocre

Cu toate acestea, conducerea nu a rezistat, deoarece în minutul 67 Chelsea a construit un frumos atac de poziție pe care Gallagher l-a terminat și l-a extins la poartă de la 22-23 de metri. Ederson a reușit să blocheze șutul, dar Nicholas Jackson a pus balonul în plasă.

Deși în atacul următor, City a ajuns rapid la poarta lui Chelsea și a reluat și atingerea fundașului, următorul gol a trebuit să aștepte ceva timp. City s-a învârtit în jurul suprafeţei de pedeapsă a adversarilor pentru o lungă perioadă de timp, iar în cele din urmă Rodri a primit un şut cu piciorul stâng, al cărui şut a lovit portarul în colţul din stânga după atingerea lui Thiago Silva.

Totuși, Chelsea a reușit să egaleze în minutele suplimentare: Armando Broga, care a intrat ca înlocuitor în minutul 90, a lovit mingea în suprafața de pedeapsă după doar două minute, iar Ruben Dias și-a alunecat picioarele sub picioare. .

A existat tensiune în jurul loviturilor de departajare. Cine le-ar putea executa? Mingea a fost preluată de Cole Palmer, mijlocașul în vârstă de 21 de ani care s-a alăturat lui Chelsea la începutul lunii septembrie și care a purtat doar uniforma lui Manchester City de-a lungul carierei anterioare. Un tânăr din Manchester împotriva clubului său adoptiv și a fostului său susținător.

Și în clipa următoare mingea era în poartă! Palmer nu a ezitat nicio clipă, deoarece mingea a zburat puternic în colțul din stânga aproape și Chelsea a reușit să sărbătorească. În ultimele momente s-a realizat o egalare, și într-un mod foarte dureros pentru City.

Palmer, care a devenit eroul lui Chelsea, a reușit să facă o mică farsă – când City a primit o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri în al optulea prelungire, jucătorul lui Manchester pe viață s-a furișat pentru a asculta planul secret al bărbaților lui City. . Observând acest lucru, Haaland și-a împins fostul coechipier departe de minge cu un zâmbet sincer.

READ  Fanii Angliei au cerut să „renunțe la huiduieli” în noua campanie Kick It Out și Asociația Suporterilor Fotbalului știri despre fotbal

Cu toate acestea, niciuna dintre echipe nu a putut face mai mult. Numerele patru și patru au rămas pe tabela de marcaj, ambele adăugând un punct la tabela de marcaj.

Acum se pare că Chelsea, care se află încă pe locul zece în ligă, progresează treptat. În runda precedentă, Tottenham i-a învins pe liderii mesei de atunci cu 4:2, iar acum a fost câștigat un punct valoros și de la liderii tabelului.

Chelsea – Manchester City 4:4 (2:2)
29. Thiago Silva, 37. Raheem Sterling, 67. Nicholas Jackson, 90+5. Frumoasa. Cole Palmer – 25. Penalty, 47. Erling Haaland, 45+1. Manuel Akanji, 86. Rodri