Cavaliers i-au învins pe Warriors, trimițându-l devreme pe Green în vestiar | Baschet

Cavaliers i-au învins pe Warriors, trimițându-l devreme pe Green în vestiar |  Baschet

Cleveland Cavaliers au obținut a patra victorie în NBA, duminică seara, când i-au învins pe Golden State Warriors cu 118-110 în deplasare. Într-un joc aprins, Draymond Green a fost expulzat devreme pentru a 17-a oară în carieră.

Warriors au fost cu șapte puncte în urmă în primul sfert și au reușit să conducă cu un punct la sfârșitul sfertului, dar Cavaliers au dat o performanță puternică în al treilea sfert și au încheiat prima repriză cu un avans de 16 puncte.

La jumătatea celui de-al treilea sfert, Draymond Green l-a împins pe fundașul Cavaliers Donovan Mitchell într-o pasă rapidă, după care Mitchell s-a ciocnit cu Green de cealaltă parte a terenului. Arbitrii au verificat din nou reluarea și i-au acordat lui Green, care a primit deja un fault tehnic, un alt fault, iar cvadruplu campion NBA a fost nevoit să părăsească terenul devreme pentru a 17-a oară în carieră.

Războinicii s-au inspirat însă de plecarea unuia dintre liderii lor și au încheiat sfert-ul cu un avans de 16-7 la pauză, intrând în sfertul decisiv cu un punct în jos. Cu toate acestea, avântul Warriors a scăzut, iar Cavaliers au extins avantajul la șapte puncte într-un minut. La un moment dat din sfertul decisiv, Cleveland a condus cu 17 puncte și în cele din urmă a ajuns la o victorie în deplasare cu un scor de 118:110 (30:31, 38:21, 16:31, 34:27).

Caris LeVert a marcat 22 de puncte pentru câștigători, iar Mitchell a încheiat jocul cu 21 de puncte, șapte recuperări și cinci pase decisive. Tânărul mijlocaș al Cavaliers Evan Mobley a adăugat 19 puncte, la fel ca și Darius Garland. Stephen Curry a fost cea mai productivă echipă a Războinicilor, terminând cu 30 de puncte, dar a făcut doar nouă din 24 de lovituri.

READ  Italia se confruntă cu liderii celor șase țări din Țara Galilor, cu mai mult de o mândrie în joc

Al patrulea la Conferința de Est de anul trecut Își drese glasul„, Cavaliers au început acest sezon încet și au câștigat a patra victorie. După nouă jocuri, Cleveland se află pe locul 11 ​​în clasamentul conferinței. Războinicii au jucat zece meciuri în acest sezon și au ieșit învingători de șase ori.