Christiansen a câștigat prima victorie a sezonului, Zahkneh și Simer au câștigat cursa de urmărire Biatlon

Christiansen a câștigat prima victorie a sezonului, Zahkneh și Simer au câștigat cursa de urmărire  Biatlon

Norvegianul Vettel Sjastad Christiansen (0; 22.27.2) a câștigat la 10 km masculin la etapa MK a biatlonului de la Ruhpolding, Germania, prima sa victorie individuală a sezonului. Rene Zacna și Christo Simmer au sosit duminică în cursa de urmărire.

Olimpic și de trei ori campioană mondială, care a fost exclusă din echipa norvegiană la etapa anterioară MK de la Oberhof, a finalizat curat ambele runde și a trecut linia de sosire într-un timp de 22:27,2. Aceasta este prima sa victorie de etapă din acest sezon.

„Cum să explic? Nu am fost suficient de bun pentru a începe săptămâna trecută la Oberhof, dar aici am fost suficient de bun pentru a câștiga. Este un sentiment complet suprarealist. A fost o răzbunare foarte frumoasă pentru mine. O călătorie perfectă, eu' sunt foarte fericit”, a spus Christiansen în cele din urmă pentru . ERR.

El a spus că vizionarea teatrului de acasă a fost foarte dureroasă. „M-a durut foarte mult de Crăciun, dar am încercat să păstrez o minte pozitivă și să mă feresc de gândurile negative. M-am antrenat bine, m-am descurcat bine acasă. -30 de grade, zăpadă foarte lentă. A concura aici în condiții rapide mi s-a părut ușor, „, a adăugat norvegianul.

În final, l-a depășit pe italianul Tommaso Giacomelli (+16,9), care a pierdut o dată, iar Taraji Bou (0; +20,1) s-a aflat și el în primele trei. Primii trei au fost urmați de francezul Emilien Jacquelin (0; +20,9), norvegianul Johannes Dell-Skivedahl (2; +23,0) și germanul Justus Strehlow (1; +33,8).

Doi estonieni vor lua parte la cursa de urmărire duminică: Rene Zakna a terminat pe locul 52 (1; +1.53.5) iar Christo Simmer a ocupat locul 54 (1; +1.58.8). Băiatul de naștere Raido Runkle a ocupat locul 62 (1; +2.08,3) iar Mhis Oudham, în vârstă de 19 ani, a terminat competiția pe locul 77 (1; +2.20,5).

READ  Sferturile de finală se termină într-un mod ciudat și înfricoșător

Înainte de competiție:

Germanii au dominat cursele de sprint din acest sezon: în etapa de deschidere a sezonului de la Östersund, Philipp Naurat i-a învins pe norvegieni, înainte de Crăciun la Lenzerheide, Johannes Thingnes Bø și Naurat au fost pe podium după Benedikt Doll, iar săptămâna trecută la Oberhof, Doll a urmat pe Sturla Holm Lägreid și Endre Strömsheim.

O singură dată, la Hochfilzen, un norvegian a câștigat o cursă de sprint, când Tärje Boe a ocupat primul loc. Toți bărbații menționați sunt, de asemenea, primii în Ruhpolding.

La Ruhpolding vor ieși pe pistă și în cursa de sprint patru estonieni: Christo Simmer va lua startul sub numărul 75, numărul de start al lui Rene Zakna va fi 83, Mihis Udamil (82), iar Raido Runkle va intra pe pistă ca penultimul om, adică numărul 105. .