Bunker Partner, care a câștigat o victorie dificilă la Narva, a devenit lider | fotbal

Bunker Partner, care a câștigat o victorie dificilă la Narva, a devenit lider |  fotbal

În Campionatul Estonian de Futsal, cu trei runde înainte de finalul turneului principal, Tallinna Bunker Partner a ocupat primul loc în tabel și, datorită victoriei de la Narva, a depășit cu două puncte Viimsi FC.

Tallinna Bunker Partner a pus bazele pentru a deveni lider miercuri din această săptămână, când a învins-o pe FC Viims cu 6:2 în meciul amânat din optimile. De când Viimsi FC a pierdut vineri cu Tartu Vald/Ravens Futsal cu 4:8 în meciul de deschidere din runda 11, Bunker Partner a urcat în fruntea clasamentului cu o victorie la Narva.

Victoria a venit într-un mod dificil pentru cetățenii capitalei, pentru că narvenii, clasați pe locul șase în clasament, și-au arătat rezistența inimii. Bunker Partner a câștigat repriza cu golul lui Kevin Swallowst 1:0, dar la începutul reprizei secunde, gazdele au egalat cu peste 300 de spectatori susținuți de atacul individual al lui Vitaly Kutuzov. Dar la finalul meciului, oaspeții au fost mai precisi: s-au înscris singuri – Marek Nal a fost precis – și, ca urmare a presiunii, au forțat adversarii să greșească până când jucătorii de la Narva au marcat un autogol.

Bunker Partner, care a început turneul cu două înfrângeri, a câștigat nouă meciuri consecutive în ligă și a câștigat și de două ori în seria de cupe.

În confruntarea Ida-Virumaa de la Jõhvi, Sillamäe FC NPM Silmet a trecut cu 3-0 în fața Jõhvi FC Phoenix. Repriza s-a încheiat cu scorul de 3:1 și, deși succesul lui Sillamää din a doua repriză s-a redus pentru scurt timp la un singur gol (5:4), oaspeții, care au urcat pe locul trei în tabel, au câștigat cu 8:5. Stanislav Gusev a fost cel mai reușit pentru învingători cu trei goluri, două goluri au fost marcate de costaricanul Pablo Ortega, care a jucat primul său meci în Liga Estoniei, iar Anton Pfenning a fost cel mai reușit marcator din turneu cu 19 goluri. Cele patru lovituri precise ale lui Danila Tsõgankov nu l-au salvat nici pe Jõhvi de la înfrângere.

READ  Unde să urmărești UEFA Europa Conference League: parteneri TV, transmisiuni în direct

În primul meci de sâmbătă, Rummu Dynamo a fost cu 9:5 (4:2) mai bun decât FC Jõgeva Wolves. Kirill Timofeev a marcat trei goluri pentru învingători.

Clasament (11/14): 1. Tallinna FC Bunker Partner 27, 2. Viimsi FC 25, 3. Sillamäe FC NPM Silmet 22, 4. Tartu Vald/Ravens Futsal 21, 5. Narva United FC 16, 6. Jõhvi FC Phoenix 13, 7. Romo Dinamo 6, 8. FC Ugeva Wolves 0.

Meciurile din etapa a 12-a vor avea loc pe 20 și 21 ianuarie. Sâmbătă, Sillamäe FC va întâlni NPM Silmet – Narva United FC, Tallinna FC Bunker Partner – Rummu Dynamo și Jõhvi FC Phoenix – Viimsi FC. Runda se încheie duminică cu un meci dintre FC Jõgeva Wolves – Tartu Vald / Ravens Futsal.

În plus, trei dintre cele patru meciuri din sferturile de finală de cupă se vor juca săptămâna viitoare. Miercuri, Jõhvi FC Phoenix – FC Jõgeva Wolves și Kopli City FC – Sillamäe se vor întâlni cu FC NPM Silmet II, iar duminică, Tallinna FC Bunker Partner și Saku Sporting se vor întâlni. Ultimul sfert de finală se va disputa pe 24 ianuarie, iar Viimsi FC Sillamäe va înfrunta apoi FC NPM Silmet. Semifinalele și meciurile finale ale competițiilor de cupă vor avea loc la Yohvi pe 17 și 18 februarie.