Clubul mamă al lui Karl Johan Leipso a suferit o înfrângere dureroasă în grupa intermediară a Euroseries

Gazdele au câștigat primul sfert cu 22:17, iar la pauză nemții au condus cu 42:31. În al treilea sfert, Balkan a redus diferența la șase puncte (53:59). Clubul bulgar a ajuns chiar la egalarea la 63:63 în ultimul sfert, dar nu a reușit să preia conducerea și Göttingen a transformat în cele din urmă jocul în favoarea sa.

Lips, care a început, a alergat pe teren aproximativ 29 de minute, timp în care a marcat patru puncte (2/2 aruncări libere, 1/4 din două puncte, 0/2 din trei puncte), a luat patru recuperări, a distribuit o asistență și a făcut o cifră de afaceri. În perioada petrecută pe teren, clubul a fost în zona roșie cu 18 puncte, cel mai prost număr pentru echipă.

Jonas Zohor Bergstedt, Yordan Minchev și Martin Sotirov au fost cei mai buni marcatori din Balcani cu 13 puncte. Umoja Gibson de la Göttingen a marcat 18 puncte ca om de top.

Echipa Libso a suferit două înfrângeri în Grupa K. Grupa K este condusă de Bilbao Basket, jucătorul lui Christian Colamai, care a trecut marți de Porto cu scorul de 75:72. Kullamae a fost pus în formația de start, înscriind 7 puncte (4/2 la doi, 2/1 la trei), 2 recuperări și 3 pase decisive în 16 minute.

Primii doi din fiecare grupă intermediară se califică în sferturile de finală. Sezonul Euro va continua anul viitor. Pe 10 ianuarie, echipele locale Lipso și Kollamai se vor înfrunta.