Contribuția lui Kotsar a rămas modestă în pierderea Baskoniei Baschet

Contribuția lui Kotsar a rămas modestă în pierderea Baskoniei  Baschet

Baskonia, echipa gazdă a baschetbalistilor estoni Mike Kalev Kutsari și Sundar Raist, și-a continuat rivalitatea cu Fenerbahce din Turcia pentru trei sferturi în Europa League vineri seară, dar a fost forțată în cele din urmă să accepte o înfrângere de 15 puncte.

Meciul, care s-a desfășurat la Istanbul în fața a peste 10.000 de oameni, a fost strâns, iar niciuna dintre echipe nu s-a putut despărți de cealaltă. La finalul primului sfert, Baskonia a condus cu două puncte, dar în prima repriză gazdele au condus cu un punct. La finalul sfertului trei, Daniel Diez de la Baskonia a tras mingea de la mare distanță, iar scorul a fost 78:78.

Din păcate, Baskonia a rămas fără avânt în al patrulea sfert, iar Fenerbahce a luat un avans de zece puncte în primul minut și jumătate. Baskonia a mai ajuns la patru puncte cu cinci minute înainte de finalul meciului, dar diferența dintre Fenerbahce s-a mărit apoi la 15 puncte. La finalul meciului, echipa gazdă a câștigat cu scorul de 111:96 (32:34, 23:20, 23:24, 33:18).

Mike Kalev Kotsar, care s-a întors de la pauza echipei naționale, a petrecut zece minute pe teren, timp în care a marcat două puncte și a avut un revenire. Sander Raist, care a ajutat echipa, nu a ajuns pe teren.

Golgheterul Baskoniei a fost Vanja Marinkovic, care a încheiat jocul cu 18 puncte. Daniel Diez a lovit toate cele cinci lovituri ale sale de la distanță lungă și a adăugat șase recuperări, în timp ce Cody Miller-McIntyre a terminat cu opt puncte și 10 pase decisive.

Nigel Hayes-Davies a marcat cele mai productive 19 puncte pentru câștigători, iar alți cinci jucători de la Fenerbahce au ajuns la două cifre. Nick Calathes a avut o dublă dublă cu 11 puncte și 12 pase decisive.