Cupa BJK: Răducanu egalează pentru Marea Britanie, Polonia lui Swiatek înainte

LONDRA (AP) — Campioana de la US Open, Emma Răducanu, a câștigat vineri la Praga la debutul în Cupa Billie Jean King, egalând Marea Britanie cu Cehia.

Creșterea rapidă a lui Răducanu a fost evidentă înainte de a o învinge pe Tereza Martincova cu 7-5, 7-5 în primul ei meci pentru Marea Britanie și primul ei meci profesionist pe zgură.

A treia victorie a anului a venit cu o presiune suplimentară, după ce coechipiera Harriet Dart a pierdut în fața fostei finaliste de la Openul Francez Marketa Vondrousova cu 6-1, 6-0 în deschiderea de simplu. Vondrousova si Raducanu se vor intalni sambata in primul simplu invers.

Cehii sunt favorizați să câștige calificarea cu cel mai bun din cinci pentru finala din noiembrie. Ei au câștigat Cupa de șase ori din 2011, deși nu au cei trei jucători de simplu clasați cel mai bine – Nr. 2 Barbora Krejcikova, Nr 2 7 Karolina Pliskova, nr 7 28 Petra Kvitova – și nr. Jucătoarea de dublu clasată 1 Katerina Siniakova.

În rest, Italia a condus Franța cu 2-0, Kazahstanul a condus Germania cu 2-0, Polonia a condus România cu 2-0, Spania a condus Olanda cu 2-0, iar Statele Unite au condus Ucraina cu 2-0.

Într-o egalitate târzie, Canada a găzduit Letonia la Vancouver.

Belgia a primit o victorie în fața Belarusului după ce aceasta din urmă și Rusia, deținătoarea titlului, au fost suspendate pentru invazia Rusiei în Ucraina.

Australia a înlocuit Rusia în finală, pentru a se alătura finalistei din 2021, Elveția și Slovacia.

Iga Swiatek a sărbătorit primul ei meci competitiv de când a devenit numărul mondial. 1 prin baterea în mai puțin de o oră a româncei Mihaela Buzărnescu. Swiatek și-a extins seria de victorii în simplu la 18 după ce coechipiera poloneză Magda Linette a câștigat primul punct de la Irina-Camelia Begu.

READ  Clasamentul Australian Open de miercuri

Swiatek își poate asigura locul Poloniei în finală atunci când sâmbătă o va înfrunta pe Begu în primul simplu invers.

La Alghero, italianca Jasmine Paolini a venit dintr-un set și un break și a salvat două puncte de meci pentru a o învinge pe franceza Alize Cornet cu 2-6, 6-1, 7-6 (2) în două ore și plus. Camila Giorgi a trecut de Oceane Dodin cu 6-1, 6-2, tot în premieră.

Franța a câștigat de la 0-2 în jos o singură dată, dar a fost împotriva Italiei în 2015.

La Nur-Sultan, Yuliatseva a supărat-o pe Angelique Kerber cu 3-6, 6-3, 6-2 pentru o victorie record a 15-a în Cupa pentru Kazahstan. Apoi Elena Rybakina a depășit-o pe Laura Siegemund pentru a-i pune pe germanii favorizați într-o gaură adâncă.

În s-Hertogenbosch, au existat victorii în seturi drepte pentru spaniole Sara Sorribes Tormo și Nuria Parrizas-Diaz, care au câștigat prima ei cupă la simplu.

La Asheville, Alison Riske și Jessica Pegula au câștigat în seturi drepte, deși înfrângerea lui Riske asupra Dayanei Yastremska a inclus un prim set care a durat aproape 90 de minute.

Riske a câștigat cu 7-6 (16), 7-5, al doilea departajare cu 34 de puncte din istoria Cupei Billie Jean, doar cu 21-19 într-un meci de dublu din 2004 dintre India și Uzbekistan.