Atletul anului al Academiei Recordurilor Mondiale 2021: Carol Edward Novak

București, România – deținătoare a recordului mondial și de două ori campioană paralimpică
Carol Edward Novakcare este și ministrul Sportului al României, a primit premiul World Record Academy”Atletul Invictus al anului„Onoare, după ce a stabilit recordul mondial de ființă
Primul ministru al sportului din lume care a câștigat o medalie paralimpicăpentru ambiția și dăruirea față de sport, pentru exemplul său pozitiv și întreaga sa carieră sportivă conform
Academia de Recorduri Mondiale,

Carol Edward Novak: „O surpriză minunată de vacanță! Am obținut recunoașterea oficială pentru palmaresul meu:
Primul ministru al sportului care a câștigat o medalie paralimpică.

„Sunt bucuros să vă împărtășesc această bucurie cu convingerea că această faimă proastă a României va fi benefică sportului românesc. Vă mulțumesc,
Academia Globală a Recordurilor!

Când a preluat funcția de ministru al Sportului, Edward Novak a spus: „Îmi dau seama că așteptările sunt foarte mari. Cunosc foarte bine acest domeniu. Îmi place să lucrez sub presiune. Știu că vor fi greșeli, acuzații, totul. Dar mai ales , vreau să las ceva în urmă.”

„Cel mai important este să avem o strategie sportivă. Fără asta nu putem fi campioni. Anul viitor avem Olimpiada, avem Campionatul European de Fotbal. Vreau ca toți acești copii să aibă tot ce le trebuie. Și știu că acest avantaj poate Durează câteva luni, dar vreau să aștept până pot face ceva.

„Avem nevoie de o echipă grozavă. Trebuie să participăm cu toții. Cea mai înaltă performanță nu poate fi obținută fără tineri. Trebuie să implementăm măsurile, pentru a deveni o națiune victorioasă”.

Ramona NetaEditor sportiv la
Academia Globală a Recordurilor Și fostul campion național la atletism: „Este o mare onoare pentru noi să-l avem pe dl.
Carol Edward Novak Printre deținătorii recordului mondial. Este un exemplu de eforturi constante, dăruire și sacrificiu de sine, nu doar pentru sportivii români pe care îi conduce acum ca ministru al Sportului, ci și pentru toți sportivii din lume.

READ  Lupa pe | Trans se confruntă cu o altă mare problemă, Tameka intră în pauză pentru echipa națională într-una dintre performanțe (fotografii!) - Soccernet.ee

„Domnul Novak a depășit toate obstacolele și și-a putut realiza visul de a deveni campion. Suntem încrezători că, în noua sa calitate de ministru al sportului, va obține rezultate similare cu cele pe care le-a obținut în cariera sa sportivă și va susține cariera. a viitorilor campioni.”

biciclist
Edward NovakMinistrul Tineretului și Sportului al României, a câștigat medalia de argint la pistă, cursă individuală de urmărire C4 4000m masculin, pe 27 august, la Velodromul Izu, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.

La început, a fost un patinator rapid,
Carol Novak Și-a pierdut unul din picior într-un accident de mașină în 1996. După aceea, a trecut la ciclism și a devenit șofer profesionist de bicicletă. A concurat la primele sale Jocuri Paralimpice în 2004, urmate de două înscrieri suplimentare în 2008 și 2012.

Carol Novak A concurat la primele sale Jocuri Paralimpice în 2004, urmate de două înscrieri suplimentare în 2008 și 2012.

Carol Edward Novak Ea a câștigat medalia de argint în cursa rutieră de la Jocurile de la Beijing, devenind prima țară care a câștigat o medalie paralimpică. Novak a adăugat, de asemenea, două locuri patru la numărul său. În semn de recunoaștere a realizărilor sale, a fost distins cu Ordinul Meritul Sportiv de către Președintele României.

La Jocurile Paralimpice din 2008, Novak a câștigat medalia de argint la proba de timp individual, luând astfel acasă prima medalie paralimpică din România.

La Jocurile din 2012, el a atins alte etape prin câștigarea medaliei de aur la proba de urmărire de un kilometru (0,62 mile) – o premieră în istoria Jocurilor Paralimpice ale țării – și stabilind un nou record mondial de timp în drumul său către o finală. . În plus, a câștigat o medalie de argint în cursa de timp pe drum.

READ  Hayne va sta pe banca împotriva lui Brentford, iar Ramsdale ar putea juca ultimul său meci într-un tricou Arsenal - Soccernet.ee