Cupa Mondială de Rugby 2023: Cine se califică în sferturile de finală? Cum stau lucrurile în fiecare iaz?

Cupa Mondială de Rugby 2023: Cine se califică în sferturile de finală?  Cum stau lucrurile în fiecare iaz?

După trei weekenduri interesante de meciuri la biliard, meciurile eliminatorii de la Cupa Mondială de Rugby nu au fost încă decise.

Cu toate acestea, așa cum stau lucrurile, niciuna dintre aceste echipe nu are garantat un loc în sferturile de finală, cu atât mai puțin în fruntea grupei lor.

Cu un meci rămas pentru unele echipe, în timp ce altele se confruntă cu încă două meciuri, există încă multe șanse de câștig și puncte bonus disponibile.

Când vine vorba de cine are nevoie de ce, lucrurile se complică rapid. foarte complicat.

Deci, cum merg lucrurile până în ultimele două săptămâni ale fazei de biliard incitante?

Cine s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Rugby?

Țara Galilor este singura echipă care și-a rezervat până acum un loc în sferturile de finală.

Echipa lui Warren Gatland a făcut acest lucru cu stil când a învins Australia cu 40-6 într-o întâlnire cu mize mari de la Lyon, duminică, iar acum nu poate fi prinsă de Wallabies, Georgia sau Portugalia.

Fiji, în prezent al doilea, ar putea încă să-i elimine matematic pe galezi de pe primul loc, dar acest lucru pare puțin probabil – o victorie pentru Țara Galilor în ultimul meci din Grupa C împotriva Georgiei i-ar aduce pe primul loc.

Cine se poate califica din grupa A?

Franța și Noua Zeelandă sunt puternice favorite la calificare din motive întemeiate, dar Italia se află pe locul doi și încă speră să provoace un șoc masiv în ultimele două meciuri.

Azzurrii vor avea ca scop o supărare palpitantă atunci când se vor înfrunta vineri cu All Blacks, deoarece o victorie acolo i-ar elimina pe trei ori campioni și ar deschide o luptă pentru primul loc împotriva echipei franceze la Lyon.

Punctele suplimentare asigură că permutările sunt încă nesfârșite în această etapă, dar există puțin loc de eroare pentru Noua Zeelandă.

Echipamente rămase pentru piscina A

• 27 septembrie: Uruguay vs Namibia
  • 29 septembrie: Noua Zeelandă vs Italia
  • 5 octombrie: Noua Zeelandă vs Uruguay
  • 6 octombrie: Franța vs Italia

Cine se poate califica din grupa B?

Așa-numita „bază morții” este locul în care lucrurile se complică. Mai sunt trei echipe – Irlanda, Africa de Sud și Scoția – care au șanse mari de calificare, deși matematic are și Tonga.

Irlanda ocupă primul loc, în fruntea clasamentului cu 14 puncte, dar nu este încă sigură.

Dacă Scoția va obține victoria așteptată asupra României în următorul său meci, acest lucru își va ridica scorul la 10 puncte, ceea ce va deschide calea pentru o confruntare incitantă din ultima zi cu Irlanda, la Paris, pe 7 octombrie.

Africa de Sud are 10 puncte și se va confrunta cu Tonga în meciul final – o victorie de puncte bonus ar trebui să fie suficientă pentru Springboks, dar imaginea va deveni mai clară la sfârșitul weekendului final cu atât de multe permutări în acest moment.

Cine se poate califica din grupa C?

Fiji par bine plasate pentru a ajunge în sferturile de finală ale Cupei Mondiale pentru prima dată de când turneul a avut loc ultima dată în Franța, în 2007, datorită victoriei lor impresionante în fața dublului campion Australia.

Dar mai trebuie să treacă peste ultimele două meciuri și să excludă orice speranță pentru Georgia sau Portugalia, care mai au o cale matematică către sferturile de finală.

Australia este în pragul eliminării și va trebui să învingă Portugalia și să obțină alte rezultate în favoarea lor dacă echipa lui Eddie Jones va scăpa cumva din faza grupelor după înfrângeri consecutive.

Cine se poate califica din grupa D?

Anglia este aproape de calificare, deoarece conduce grupa cu 14 puncte, la nouă puncte în spatele Samoei și Japoniei.

Orice victorie, sau chiar o scădere a punctelor bonus, ar face ca echipa lui Steve Borthwick să termine în fruntea grupei când se confruntă cu Samoa pe 7 octombrie.

Bătălia pentru locul doi este pe cale să se încheie cu emoție, Samoa, Japonia și Argentina, toate vizând locul secund.

Pe hârtie, numărul 9 mondial Puma arată cei mai probabili concurenți, Chile și Japonia confruntându-se în următoarele două întâlniri – deși întâlnirea lor din ultima zi cu Brave Blossoms s-ar putea încheia într-o lovitură directă pentru un loc în sfert – finală dacă Japonia învinge Samoa în următorul ei meci.