Dramă în tabără! Un penalti acordat cu ajutorul VAR-ului i-a oferit Florei victoria pe lumina roșie a tabelului de marcaj în minutele suplimentare.

Dramă în tabără!  Un penalti acordat cu ajutorul VAR-ului i-a oferit Florei victoria pe lumina roșie a tabelului de marcaj în minutele suplimentare.

Flora a câștigat trei meciuri împotriva lui Harjo și nu și-au permis să marcheze niciun gol în acele meciuri. După primele trei sferturi de oră, lucrurile păreau să meargă la fel și pentru Flora de data aceasta pe Stadionul Harjo din Lagrese: în minutul 25, Konstantin Vasiliev a pus oaspeții în avantaj, iar în minutul 43, Nikita Mihailov a dublat. plumbul lor. Este adevărat că golul lui Vasiliev a stârnit o oarecare nemulțumire în rândul fanilor și jucătorilor lui Harjo: inițial, arbitrul a ridicat steagul pentru a indica ofsaid, dar golul a fost bifat în sala VAR. Acolo a devenit clar că nu a existat încă un ofsaid și golul a rămas valabil.

Cu toate acestea, repriza secundă a început nefavorabil pentru Flora. În minutul 51, Rauno Aliko i-a dat un cot în față pe Jaco Caristelli, iar arbitrul Juri Frischer nu a arătat milă: cartonaș roșu pentru Aliko!

Doar trei minute mai târziu, Taniel a câștigat o lovitură de pedeapsă pentru Osta Harjo și a început el însuși să-l lovească, dar mingea de piele a ratat bara. Cu toate acestea, sărbătoarea lui Harjo nu a trebuit să aștepte mult: în minutul 67, Karel Erme a marcat, iar trei minute mai târziu, lovitura de cap a lui Karel Osta a egalat.

2:2 a rămas pe tabela de marcaj chiar și când a treia din cele patru minute suplimentare adăugate jocului era în desfășurare. Dar apoi Christian Kreis l-a jucat pe Christo Husar cu piciorul înalt în suprafața de pedeapsă, iar jucătorii Florei au început imediat să ceară o lovitură de pedeapsă. Frischer nu a protestat prima dată, dar când a fost chemat din sala VAR pe ecranul de lângă teren și a trecut în revistă situația de acolo, arbitrul nu a mai ezitat: Penalty pentru Flora! Acest lucru a fost realizat de Vasiliev cu stomacul rece și astfel Flora a înregistrat o victorie cu scorul de 3:2 în tabel.

READ  Hugo Eketek la Paris Saint-Germain: ascensiunea lui la Reiss, împrumutul său la Danemarca și de ce va avea nevoie pentru a reuși | știri despre fotbal

Astfel au urcat din nou la puncte egale cu liderul FCI, Levadia. Au mai rămas patru runde de jucat, iar Livadia va întâlni Nomi Kalju (deplasare), Pärnu Fabros (acasă), FC Flora (acasă) și orașul Bade (deplasare). Flora are meciuri cu Paide (acasă), Narva Trans (deplasare), Livadia (deplasare) și Kalju (acasă).

„Este încă foarte greu să obții puncte, dar o victorie este o victorie. Am luat trei puncte și acesta este cel mai important lucru acum”, a declarat atacantul FC Vlora, Sergey Zengov, după victoria în fața lui Harju, într-un interviu la transmisiunea live a Soccernet.ee. „În prima repriză lucrurile au fost sub control, iar în a doua repriză a trebuit să păstrăm scorul, dar ceva a mers prost. „A venit și cartonașul roșu și acel penalty, ne-a afectat cu siguranță, dar suntem o echipă bună și lucrurile astea nu ar trebui să ne afecteze”.

„Am jucat foarte bine”, a spus Karel Aosta. „Sunt foarte fericit cu jucătorii. O pierdere foarte dureroasă și o dezamăgire.”