Echipa de fete sub 17 ani și-a învins omologii din Kazahstan în preliminariile pentru Campionatul European (a fost adăugat comentariul antrenorului)

Așa cum a fost cazul în meciul de calificare de luni împotriva Armeniei, Estonia a preluat imediat controlul și a apăsat cu îndrăzneală adversarul de partea lor a terenului. Odată cu trecerea timpului, Kazahstanul a găsit mai multe ocazii de atac, dar linia de fundal a Estoniei a fost la înălțime, iar Melanie Lysandra Kuran, care a apărat gura golului, a intervenit în meci în momentele decisive.

Estonia a avut cea mai bună șansă din prima repriză în minutul 45, când Anastasia Gozaninova a șutat de la distanță lungă, dar încuietoarea cuștii a împins mingea sub bară pentru o lovitură de colț, iar într-un șut ulterior Gozaninova a ratat. obiectivul. Poartă. Loviturile au fost la 6:3 în favoarea Estoniei, dar niciuna dintre echipe nu a putut transforma nicio ocazie și pauză a mers fără gol.

Estonia a luat conducerea în minutul 57, când mingea s-a rostogolit în poartă după o lovitură de colț a lui Loviz Manist.* Avantajul de două goluri a fost obținut și dintr-o situație record în minutul 81: Manist, care a mers să dea un corner. lovitură. , a găsit-o pe Darja Ozjokina, care a recunoscut cu încredere situația și a marcat primul ei gol pentru echipa U17 de fete. Lovitura lui Ozjokina a fost ultima din meci, iar Estonia a obținut a doua victorie consecutivă în turneul de selecție.

Potrivit antrenorului interimar Denis Samoilov, rezultatul meciului de astăzi a fost decis doar de mici detalii. „Condițiile meteo au fost dificile pentru ambele echipe – am înțeles deja în timpul încălzirii că terenul este moale și astăzi micile detalii și situațiile standard pot fi decisive. Așa au mers lucrurile, după un început dificil, am reușit să înclinăm. Bilanțul meciului în favoarea noastră și să marcheze două goluri grele.”

READ  Italia învinge Ucraina în preliminariile Euro 2024. Spania câștigă marele premiu | știri despre fotbal

Samoilov a adăugat că meciul de duminică din Bosnia și Herțegovina va fi cel mai mare test pentru echipa din subgrupă. „Bosnia și Herțegovina cu siguranță nu ne oferă nimic simplu. Trebuie să fim pregătiți să jucăm un fotbal puternic și rapid și să profităm de toate oportunitățile care ne ies în cale”, a spus Samoilov.

În primul meci al turneului opțional s-a înregistrat o victorie cu 5-0 în fața Armeniei. Ultima întâlnire a subgrupului Estoniei este așteptată duminică, 24 martie, când se va întâlni cu omologii săi din Bosnia și Herțegovina. Puteți urmări în direct videoclipul meciului începând cu ora 11:00 Pe canalul YouTube al Federației de Fotbal din Kazahstan.