Echipa de tineret U-21 a obținut o victorie fulgerătoare datorită golurilor din repriza secundă

Într-o primă repriză echilibrată, ambele echipe au reușit să-și atingă obiectivul o dată: în minutul 14, Eggert Onapu a adus Estonia în avantaj cu o pasă a lui Henry Lukis, în timp ce Soren Norgaard a răspuns cu un gol în minutul 44 de la Horsens. Deja în minutul șapte al meciului, tânărul estonian ar fi putut executa o lovitură de pedeapsă, dar lovitura liberă executată de Nikita Mikhailov de la 11 metri, care purta banderola de căpitan, a fost blocată.

În repriza secundă, Estonia și-a făcut ca superioritatea să se plătească de la sine. În minutul 47 al meciului, fundașul central Hugo Balotaja a recăpătat conducerea, după ce a primit un picior alb dintr-un șut de la distanță. Exact zece minute mai târziu, Nikita Vasiliev, care a intervenit de la înlocuire, a adus scorul la 3:1, iar în minutele 66, respectiv 68, Danil Kuraksin și George Bank au fost productivi. Scorul final a fost 6:1 în minutul 78 prin Alexander Shapovalov, care a avut șansa de a marca în minutul 51, dar lovitura de pedeapsă a atacantului a fost blocată.

Potrivit lui Sander Pusti, antrenorul echipei U-21, era clar că meciul de astăzi a fost sub controlul tineretului estoniei. „În ceea ce privește adversarul, este un club din ligile inferioare din Danemarca și nu au fost multe informații despre asta. Post a spus: Meciul a fost sub controlul nostru, am creat o mulțime de ocazii de gol, am marcat șase goluri. și două lovituri de departajare nu au fost marcate.

Potrivit lui Busti, nivelul concurentului a stat in mare parte in spatele marii victorii a echipei. „Adversarul a fost ceva mai slab decât echipele cu care suntem obișnuiți să jucăm. Așa că am putut să atacăm mai mult și să muncim la crearea de șanse de gol. Înainte de meci nu erau prea multe informații despre nivelul adversarului. La în același timp, toată lumea știe să se apere”, a spus Post. „Nu a fost ușor pentru ei în anumite perioade”, a subliniat încă o dată că este mulțumit de oportunitățile de gol și de productivitate. „Următorul adversar va fi cu siguranță mai puternic.” spuse el în încheiere.

READ  Califf, care a învins-o pe Trans pe drum în urmă cu 17 ani, vrea să pună capăt unei lungi serie - Soccernet.ee

Dar cum au ajuns amatorii împotriva noastră în locul primului penalty promis din ligă? „Pentru a organiza cantonamentul U-21 din Turcia, directorul echipei naționale a folosit o agenție locală, ceea ce este obișnuit pentru organizarea de astfel de evenimente”, explică Mikkel Weibolht, director de dezvoltare la EJL. Către Soccernet.ee.

El continuă: „Agenția a dat informații pe baza cărora s-a bazat că se îndreptau spre a întâlni a doua cea mai puternică echipă din liga daneză, dar cu câteva zile înainte de meci, când familia echipei a examinat situația, a devenit clar. că această echipă juca un meci de antrenament în Danemarca în aceeași zi și s-a dovedit că adversarul adevărat este cu câteva ligi mai jos.”

În cantonamentul din Turcia, echipa Estoniei U-21 va mai avea un meci internațional neoficial, când va înfrunta Nordiques United, a treia cea mai puternică echipă din liga suedeză, pe 24 martie de la ora 10.00.

Echipa de tineret U-21 continuă seria selecțiilor pentru Campionatul European început în toamna anului trecut, cu încă patru meciuri rămase: pe 7 septembrie și 10 octombrie va înfrunta Israelul, pe 10 septembrie va înfrunta Germania, iar pe 15 octombrie va găzdui. semenii lor. Din Kosovo. În iunie, Estonia va găzdui Campionatul Baltic Under-21, iar Estonia va începe competiția cu un meci de semifinale împotriva Finlandei pe 6 iunie.