Califf, care a învins-o pe Trans pe drum în urmă cu 17 ani, vrea să pună capăt unei lungi serie – Soccernet.ee

Talina Kalev, medaliată cu bronz de anul trecut, călătorește în orașul de graniță, unde nu a mai revenit cu o victorie de mult.

19 iunie 2007 a fost ziua în care Narva Trans și Talina Kalev s-au întâlnit pe stadionul Krenholm. Califii, sosiți din capitală, au câștigat meciul cu 1:0, când Fahor Kis a marcat în minutul 24. De atunci, Calif nu a mai învins-o pe Trans în deplasare într-un meci de ligă, adică de aproape 17 ani, cei de la Calif. cămăși roșii au câștigat Sau au legat.

Și anul trecut, Trans Kalev s-a dovedit a fi un tip dur, când trei dintre cele patru meciuri ale lor s-au încheiat cu victorii pentru Narva. Scorul celor două meciuri de la Narva a fost 2:1.

Prima victorie a fost obținută în aprilie, când Ramul Silama, care lucrează acum în Belgia, a condus Calif pe front. În al doilea sfert de oră, golgheterul sezonului trecut, Tristan Koskur, a avut nevoie de cinci minute pentru a transforma diferența într-o victorie.

A doua victorie pe teren propriu a venit în prima zi a lunii septembrie. Golul lui Harlen Suarez i-a adus Trans 1-0 la pauză. În minutul 64, Mark Maksimkin a primit o pasă din stânga către centrul terenului, unde s-a apropiat de poartă cu mingea și a șutat de la o distanță de aproximativ 35 de metri, făcând din poartă un șut de colț transversal. Vadim Mikhailov l-a readus pe Kalev în joc în minutul 79, dar Narva mai avea trei puncte, iar titlul de cel mai bun rezultat al sezonului i-a revenit lui Maksimkin.

Trebuie amintit că ultima măsură a acestor doi s-a încheiat cu o lovitură de 5-0 a lui Kalev, după care se pot bucura de faptul că au cucerit pentru prima dată medaliile de bronz pe stadionul lor de acasă, Cadrioro.

Cu toate acestea, medalia de anul trecut nu are valoare dacă se obțin cinci puncte după cinci runde. Kalev, care l-a învins doar pe Pärno Fabros, a pierdut cu Kuresaari și Talina Livadia și a remizat cu Tartu Tamika și Talina Flora. Pe deasupra, visul de cupă al echipei lui Daniel Migueli a fost spulberat în timpul săptămânii când a pierdut cu 1:2 cu Nomi Kalju în sferturile de finală.

READ  Zone pietonale: „Open Streets” începe în centrul Bucureștiului în acest weekend

Sezonul lui Trans a început cu Finala Supercupei, unde au reușit să revină dintr-un deficit de două goluri împotriva Florei la egalitate, după care au pierdut la penalty-uri. O șmecherie asemănătoare s-a mai făcut și în ultimul meci de ligă, când campionii în rezervă au luat avans cu 3-0 în fața echipei lui Alexei Eremenko, dar scorul a fost egalat în minutul 83. Din păcate pentru locuitorii orașului de graniță, acest meci s-a încheiat cu 3. :4 pierdere. Kalju, Livadia și Tamika le-au oferit și ele o soartă similară, dar au reușit să-l învingă pe Nome United.

Trans îi lipsesc pe Serghei Kondratsev, Valery Shantenkov și Oleg Gonsevich și există un semn de întrebare asupra lui Artyom Shekenov, dar Vaja Nemsadze și Mark Maksimkin, care au ratat meciul anterior din cauza unui cartonaș roșu, au revenit la lot. În Calevi, vor regiza Arseniy Kovalchuk, Ramon Smirnov, Tavi Yurisu, Enrico Cajari și Ragnar Klavan, ceea ce înseamnă că Caspar Lohr îl va înlocui probabil pe George Bang.