Echipa U17 a pierdut în fața Irlandei de Nord la goluri în repriza secundă

Estonia a început perfect meciul, iar deja în minutul al treilea de meci plasa adversarului era în flăcări: Remo Valdemets a avut un șut în situația de urmărire pentru lovitura de colț, și deși a fost blocat de blocarea cuștii adversarului, Tristan Zahovajko a trimis mingea liberă în plasă. Din păcate, arbitrul a ridicat steagul ofsaidului după lovitură și a anulat golul. În următoarele trei sferturi de oră, apărarea Estoniei a fost la înălțime, iar Irlanda de Nord nu a avut voie să creeze momente foarte bune. Pe lângă situația din minutul trei, momentele estoniene pot face lumină asupra situației din minutul 18 al meciului, în care Sander Alama a jucat unu-la-unu cu o cușcă împotriva lui Martin Kris Pallberg, care a fost activ în atac, dar atacantul estonian nu a reușit să tragă mingea. Tinerii din Estonia și-au creat poziții bune de atac în a doua jumătate a primei reprize, dar au intrat în pauză cu un egal 0:0.

În timp ce prima repriză a fost dominată în mare măsură de tinerii estoni, a doua repriză a fost dominată în principal de Irlanda de Nord. Oaspeții au luat conducerea în minutul 54 al meciului, când Christopher Atherton a transportat mingea în suprafața de pedeapsă și a trimis-o în plasă pentru Karel Ross, care a apărat poarta Estoniei. Speranța Estoniei de a egala a primit o lovitură grea după aproximativ 20 de minute: Glenn McCourt a trimis un șut puternic către poarta estoniei, care în cele din urmă a lovit bara și în plasă, făcând scorul 2:0. Niciuna dintre echipe nu a marcat mai multe goluri, Irlanda de Nord, care până acum jucase doar o egalitate, a înregistrat prima victorie a turneului.

READ  Primele trei femei au avansat, iar Osaka s-a retras din competiție | Tenis

Potrivit antrenorului naționalei Estoniei U-17, Andris Obiri, jucătorii au aderat la planul convenit astăzi pe teren și, astfel, au fost prezenți în meci de cele mai multe ori, dar, din păcate, adversarul a reușit să întoarcă greșeli în avantajul lui. . „Ca întotdeauna în fotbal, trebuie să te învingi în acest turneu, am avut suficiente șanse să înscriem mai multe goluri”, a spus Oubre. Am jucat trei meciuri bune, pe care liga locală nu le face zilnic, și asta a fost foarte pozitiv „Ne va face rău și la ce trebuie să lucrăm este execuție”.

Meciul de astăzi a început cu o confruntare dintre Ucraina și Luxemburg, care s-a încheiat cu ucrainenii câștigând 3:1.

Meciuri amicale europene:

Marți 23 aprilie
13.00: Ucraina – Irlanda de Nord (2:2, lovitura de pedeapsă 6:7)
18.00: Estonia – Luxemburg (1:3)

joi 25 aprilie
13.00: Luxemburg – Irlanda de Nord (2:2, lovitura de pedeapsă 4:2)
18.00: Estonia – Ucraina (1:3)

Duminică 28 aprilie
Ora 11:00: Ucraina – Luxemburg (3:1).
16:00: Irlanda de Nord – Estonia (2:0)

Pe lângă numeroasele antrenamente, cantonamente și meciuri naționale, echipa va juca din nou în toamnă la Turneul de Selecție a Campionatului European, extragerea subgrupelor pentru care va avea loc în primăvară.