Prima finalistă UEFA Women's Champions League a fost dezvăluită, iar antrenorul lui Chelsea a fost furios

Barcelona a fost prima care a ajuns în finala Ligii Campionilor Feminin, învingând Chelsea cu 2:1 la total.

Barcelona a pierdut prima manșă cu 0-1 acasă, dar a câștigat cu 2-0 pe Stamford Bridge sâmbătă. Aitana Bonmatti, cea mai bună fotbalistă din lume anul trecut, a deschis scorul în minutul 25, iar Fredolina Rulfo a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 75.

Seara Barcelonei a fost însă mult mai ușoară de faptul că fundașul Chelsea Kadisha Buchanan a primit două cartonașe galbene în spațiul de cinci minute din a doua repriză, iar echipa gazdă a fost nevoită să joace depășită numeric timp de mai bine de jumătate de oră.

Managerul Chelsea, Emma Hayes, a dat vina pe arbitri pentru deficit. „Am jucat bine în repriza secundă, iar când primești o decizie atât de șocantă de la arbitru, nu poți face nimic”, a spus el pentru AFP.

„Este greu și cu 11 jucători. Este practic imposibil cu zece. Până și jucătorii Barcelonei au spus că arbitrul i-a ajutat. Nu cred că a fost un fault, darămite un cartonaș galben.”

Hayes nu s-a sfiit de comparatii cand a comentat meciul cu romanca Juliana Dimitrescu. „Este cunoscut pentru că a dat cartonașe, ceea ce se reflectă în statisticile sale”, a spus antrenorul lui Chelsea, „Aceasta este, după părerea mea, cea mai proastă decizie din istoria Ligii Campionilor”.

Cu toate acestea, succesul Barcelonei nu surprinde pe nimeni, pentru că în patru din ultimele cinci finale ale Ligii Campionilor, această echipă feminină a fost una dintre echipe. Mai mult, în două din ultimele trei ori a câștigat și marele club catalan.

În finala de la Bilbao, pe 25 mai, vor înfrunta clubul francez: în primul meci, Lyon Olympique a învins pe teren propriu Paris Saint-Germain cu 3:2, dar va avea loc o revanșă la Paris duminică seară.

READ  Reggie al Wanderers este încântat să înfrunte Montrealul în orașul său natal în sferturile de finală ale Campionatului Canadei