Europa League: Liverpool și Leverkusen marchează cinci goluri fotbal

Europa League: Liverpool și Leverkusen marchează cinci goluri  fotbal

În prima manșă împotriva clubului francez Toulouse, Liverpool marcase deja trei goluri în prima repriză, cât de precisi au fost Diogo Jota, Wataru Endo și Darwin Nunez. În minutul 65, Nunez a trimis mingea singur în bară, dar Ryan Grafenbrech a sosit la timp, iar în al treilea minut în plus al meciului, Mohamed Salah a marcat scorul final 5:1.

Liverpool a câștigat toate cele trei meciuri din Grupa E, Toulouse pe locul doi cu patru puncte și Royal Union, care a remizat joi 1:1, și LASK adunând două puncte și, respectiv, un punct.

Meciul Bayer Leverkusen a trecut și el printr-un scenariu foarte asemănător: după un gol rapid de deschidere al lui Florian Wirtz, echipa vizitatoare Karabakh a egalat la fel ca Toulouse în minutul 16, dar Alejandro Grimaldo și Victor Boniface au marcat și ei 3:1 înainte de pauză. În minutul 10 al reprizei secunde, Grimaldo și-a dat seama de a treia asistență a lui Wirtz pentru a marca al doilea gol, iar Edmund Tapsoba a adus scorul final la 5:1 trei minute mai târziu.

Leverkusen conduce Grupa H cu nouă puncte, în timp ce naționala azeră ocupă locul al doilea cu șase puncte, iar formația norvegiană Molde, care a început și joi cu o victorie cu 5-1 împotriva suedezilor Hacken, a strâns și ea trei puncte.

West Ham, care a început turneul principal cu două victorii, a trebuit să cedeze o victorie de 2:1 în fața Piraeus Olympiakos, iar Roma a marcat ambele goluri împotriva Slaviei Praga în primele 17 minute și continuă cu succes deplin. Atalanta nu a putut face mai mult decât egal cu 2-2 împotriva Sturm Graz, iar începutul frustrant de sezon al lui Ajax Amsterdam a continuat la Brighton, când echipa gazdă a înregistrat o victorie cu 2-0.

READ  Etapa de calificare la Euro 2024: incursiunea Spaniei în Norvegia cu victorii din Turcia, Elveția și România | știri despre fotbal