Evans a condus Algerul la victorie din nou la baschetul Euroliga

Kaunas Algiris a câștigat al doilea dintre ultimele trei meciuri de baschet din EuroLeague, învingând Valencia cu 84:79 în deplasare.

Algiris a controlat meciul din primul minut, câștigând primul sfert cu scorul de 27:21. Al doilea sfert a fost egal, dar Álgiris a menținut un avantaj de șase puncte la pauză (48:42).

Deși Valencia a preluat conducerea pentru prima dată în al treilea sfert la 55:54, avansul gazdei nu a crescut niciodată la mai mult de cinci puncte, iar Algires a rămas în frunte în ultimul sfert, luând un total de 84:79 (27:21). , 21 :21, 14:22, 22:15) Câștigă.

Pentru câștigători, Keenan Evans a făcut o performanță impresionantă, lovind șase dintre cele nouă șuturi de la distanță lungă, marcând 24 de puncte ca bărbat pe teren. În plus, mijlocașul american a oferit cinci pase decisive și două furturi. Edgaras Olanovas a contribuit la victorie cu 14 puncte și opt recuperări, iar Rowlands Schmitz a adăugat 12 puncte. Cel mai de succes jucător de la Valencia a fost Brandon Davis, cu 18 puncte.

Cu această victorie, Algiris (7-13) a urcat cu un loc până pe locul cincisprezece în clasamentul campionatului. Valencia (10-10) are 9-11. Cu Belgrad Partizan și Baskonia.

Liderul clasamentului, Real Madrid, a înregistrat a 18-a victorie după două înfrângeri când a învins-o pe Bayern Munchen (8-12) 92:71 (24:18, 21:18, 19:17, 28:18) în deplasare. Cel mai bun câștigător a fost Vincent Poirier cu 18 puncte. La scoruri au ajuns și Mario Hezonja (17 puncte), Dzanan Musa (16 puncte) și Sergio Llull (13 puncte). Cel mai bun marcator al echipei gazdă a fost Sylvan Francisco cu 14 puncte.

Alte rezultate:

READ  Lovitură dureroasă! Interulul în vârstă de 24 de ani, care a suferit de probleme la genunchi în ultimii ani, și-a încheiat cariera profesională - Soccernet.ee

Monaco – Țara Bascilor 93:83
Villeurbanne'i ASVEL – Steaua Roșie Belgrad Zvezda 100:91
Milan Olimpia – Perlini Alba 82:76
Atena Panathinaikos – Istanbul Anadolu Efes 83:76
Fenerbahce Istanbul – Belgrad Partizan 91:76