Fostul atacant și înlocuitor sosit pentru câteva minute a șters ultimul vis al Fiorentinei – Soccernet.ee

Fotbalul italian revine pentru prima dată în Arabia Saudită Participa patru echipe Turneu de mini Supercupă. Primii care și-au asigurat un loc în finală au fost campionii de anul trecut Napoli, care au învins-o pe Fiorentina cu 3-0 în semifinale.

Un început bun pe stadionul Al-Nasr s-a încheiat în minutul 22 când Fiorentina a marcat. Pasa lui Juan Jesus în suprafața de pedeapsă a fost preluată de fostul atacant al Fiorentinei Giovanni Simeone, care a găsit colțul din stânga jos cu un șut. 1:0.

După ce tricourile albastre au luat conducerea, și bărbații lui Vincenzo Italiano s-au trezit și au reușit să înscrie opt suturi în 45 de minute, însă niciunul nu a reprezentat un pericol pentru Pierluigi Giulini. A existat o bună ocazie de egalare în minutul 44, când i-a fost acordată o lovitură de pedeapsă lui Jonathan Ikone, pe care francezul abia a tras peste bară.

În a doua repriză a meciului, Fiorentina a apăsat cu toată puterea, încercând să găsească egalarea, dar fără rezultat. Interulul Napoli Alessio Zerbin, care a intrat ca înlocuitor în minutul 82, a șutat de două ori. Centrarea lui Piotr Zielinski dintr-o lovitură de colț a fost interceptată de Giovanni Di Lorenzo, a cărui lovitură a început să treacă linia de capăt, dar în ultimul moment s-a aruncat în situație Zerbin, care a șutat mingea în spatele lui Pietro Terracciano – 2:0.

Două minute mai târziu, Zerbin a furat mingea din cercul central, a trimis-o în cea mai apropiată suprafață de pedeapsă a adversarilor și a pus cireașa de pe tort cu un șut mic. 3:0. Napoli, care anul acesta a pierdut cu 1-3 cu Fiorentina în campionat, s-a calificat în meciul final, care va avea loc pe 22 ianuarie. Confruntarea dintre Milan Inter și Roma Lazio, care a câștigat Supercupa anul trecut, este așteptată vineri.

READ  Rusia la Jocurile Olimpice de la Tokyo cu un nou nume și mai multe controverse privind dopajul

Napoli – Fiorentina 3:0 (1:0)