Germania zdrobește Macedonia de Nord pentru a-și rezerva locul în Qatar 2022 – Runda de calificare la Cupa Mondială | știri despre fotbal

Germania s-a calificat la Cupa Mondială 2022, după ce a învins luni Macedonia de Nord cu 4-0, pentru a-și asigura locul cel mai bun în Grupa J în calificare, cu cel puțin două meciuri în față.

Timo Werner a marcat de două ori în repriza a doua și câte un gol pentru Kai Havertz și Jamal Musila, a cincea victorie a Germaniei în al cincilea meci sub conducerea noului antrenor Hansi Flick, ridicându-l la 21 de puncte, în timp ce România s-a clasat pe locul al doilea, cu 13 puncte.

Toți câștigătorii grupelor la calificările europene au automat un loc în turneul din Qatar.

Germanii, care au fost eliminați în prima rundă a Cupei Mondiale 2018 și în optimile de finală de la Euro din acest an, au avut o șansă timpurie cu o lovitură de cap a lui Thomas Muller.

Vă rugăm să utilizați browserul Chrome pentru un player video accesibil

Timo Werner a obținut o dublă împotriva Macedoniei de Nord într-un mare stil, în timp ce a făcut 3-0 împotriva Germaniei.

Dar, la fel ca în victoria cu 2-1 pe teren propriu asupra României vineri, germanilor le-a lipsit acuratețea la ultima pasă și au șutat, creând puține șanse în prima repriză până când Timo Werner a lovit bara cu un șut redus în timp de oprire.

Germania, care a fost învinsă cu 2-1 de Macedonia de Nord la Duisburg în martie, a rupt egalitatea în minutul 50, când Serge Gnabry și-a tăiat apărarea cu o minge superbă pentru Muller și a oprit-o pentru ca Havertz să o folosească.

Apoi atacantul Werner a marcat două goluri în trei minute, inițial a străpuns o altă pasă pentru Muller în minutul 70 și apoi a lovit mingea de la 15 metri trei minute mai târziu.

Înlocuitorul Musila a finalizat victoria cu un gol internațional cu șapte minute înainte de final.

Gudjohnsens a transformat-o într-o aventură de familie în Islanda, învingându-l pe Lichtenstein

Frații Sven Aron și Andrei Gudjohnsen s-au combinat pentru a înscrie un gol târziu în victoria calificării la Cupa Mondială cu 4-0 din Islanda în Grupa J, împotriva Liechtensteinului, luni, pentru a continua bogata tradiție de goluri a familiei pentru națiunea insulară.

READ  Serena navighează, revenirea lui Andreescu este întreruptă cu căderea Kvitova, Sports News

Tatăl lor, Aydour, este golgheterul comun al țării, cu 26 de goluri internaționale. A ieșit de pe bancă pentru a-l înlocui pe tatăl său Arnor, care a marcat 14 goluri în 73 de meciuri internaționale, când a debutat în 1996, dar cei doi nu au jucat niciodată împreună.

Cu toate acestea, fiii săi au avut șansa luni, când fratele mai mare Sven Aaron (23) a intrat în minutul 65 cu un scor 2-0, iar gazdele au adăugat un al doilea penalty pentru Albert Gudmundsson înainte ca Andrei (19) să se alăture meciului. în anii optzeci.

Nouă minute mai târziu, Sven l-a concediat pe Andrei pentru a marca al patrulea și ultimul gol al meciului, dar, în ciuda rezultatului și a bucuriei familiei, Islanda a rămas a doua din partea de jos a grupei de șase echipe, cu opt puncte, cu două jocuri rămase.

Grupa G: Depay dublu asigură o victorie ușoară a olandezilor

Repere ale calificărilor la Cupa Mondială dintre Olanda și Gibraltar.

Memphis Depay și-a continuat cursa de scor cu Olanda, în timp ce au doborât Gibraltarul cu 6-0 pentru a rămâne în drumul spre calificarea automată pentru Cupa Mondială.

Depay a marcat două goluri, unul din penalty, în timp ce unul a ratat altul, ducându-și numărul de goluri în calificările la Cupa Mondială la nouă – mai mult decât orice alt jucător dintr-o echipă europeană.

Virgil van Dijk a deschis scorul cu o lovitură de cap din cornerul lui Depay după nouă minute și au existat și goluri în repriza a doua pentru Denzel Dumfries, Arnot Danjuma și Doniel Mallin.

Rezultatul a lăsat Olanda cu două puncte înaintea Norvegiei în clasamentul grupei G, mai rămânând două meciuri. Olanda își va completa calificările luna viitoare în deplasare împotriva Muntenegrului și acasă împotriva Norvegiei.

Depay a înscris o lovitură de pedeapsă în minutul 19, care a fost salvată de nou-venitul Bradley Banda din Gibraltar, dar a compensat-o cu o lovitură din apropiere două minute mai târziu, înainte de a înscrie al doilea său gol din penalty în prima repriză.

READ  Trăiește visul: luptătorul Havelock Kennedy Snow câștigă aurul mondial U17 în România | Sport

A fost a patra victorie la rând pentru antrenorul veteran Louis van Gaal, care a fost repus pentru a ajuta la asigurarea calificării la Cupa Mondială după ce Frank de Boer a demisionat în urma eșecului echipei la Euro 2020.

Turcul Burak Yilmaz a înscris o lovitură de pedeapsă senzațională în minutul 99
imagine:

in timp ce, curcan a luat o victorie cu 2-1 împotriva Letonia Luni, Burak Yilmaz a înscris din penalti în timpul accidentării pentru a-și reînvia speranțele de calificare.

Victoria le-a lăsat cu patru puncte în spatele liderilor grupei G și cu două puncte în spatele Norvegiei, mai rămânând două meciuri.

În altă parte a grupului G, NorvegiaMohamed Al-Younoussi a marcat două goluri, în timp ce eforturile defensive eroice au asigurat o victorie cu 2-0 Muntele negru Pentru a păstra speranțele gazdelor de a ajunge în finală pentru prima dată din 1998.

Cu această victorie, norvegienii au terminat pe locul doi cu 17 puncte, cu două înaintea liderilor Olandei și cu două puncte înaintea Turciei, pe locul trei, cu două jocuri rămase.

Grupa H: Croația se retrage după o remiză cu Slovacia

Croația Andrej Kramaric își sărbătorește golul
imagine:
Andrej Kramaric își sărbătorește golul

Croaţia Speranțele lor de a se califica automat pentru Cupa Mondială 2022 au fost distruse după o remiză cu 2-2 pe teren propriu Slovacia În meciul grupei H de luni i-am lăsat târziu Rusia Două puncte într-o cursă între două echipe pentru conducere.

Rușii, care au 19 puncte din opt meciuri, au câștigat Slovenia 2-1 în deplasare pentru a învinge Croația, care a venit din spate de două ori împotriva slovacilor și a anulat un gol târziu după un control VAR.

Subcampionii Rusiei și ai Cupei Mondiale din 2018 s-au asigurat de cel puțin calificarea în etapa play-off, Slovacia clasată pe locul trei având 10 puncte și nicio șansă de a intra pe locurile I și II.

Extremul Ivan Schranz i-a adus pe slovaci în avantaj în minutul 20, înainte ca Andrej Kramaric să arunce o egalare la egalitate cinci minute mai târziu, iar echipa vizitatoare a tras din nou în prima repriză prin Lukas Haraslin.

READ  Italia se confruntă cu liderii celor șase țări din Țara Galilor, cu mai mult de o mândrie în joc

Căpitanul Croației, Luka Modric, a egalat cu o lovitură liberă în minutul 71, înainte ca supleantului Nikola Vlasic să i se refuze victoria în 83, după ce șutul său din apropiere a fost exclus pentru un fault.

Rusul Georgi Gekia sărbătorește alături de coechipierii săi după ce a marcat
imagine:

Croația urmează să viziteze Malta, în timp ce Slovacia găzduiește Slovenia, iar Rusia, Cipru, pe 11 noiembrie.

Fundașii ruși Igor Daviev și Georgi Gekia au marcat golurile din prima repriză pentru a asigura o victorie în deplasare cu 2-1 asupra Sloveniei.

Davyev a deschis scorul cu o lovitură de cap liberă care a trecut de portarul sloven Jan Oblak în minutul 28. Patru minute mai târziu, Jikia a marcat cu o lovitură de bicicletă cu piciorul stâng pentru a cimenta avantajul Rusiei.

Slovenia a răspuns rapid cu un șut scăzut al lui Josip Ilic care l-a învins pe portarul Matvey Safonov în minutul 40.

Grupa E: Golul timpuriu al lui Moore câștigă o victorie decisivă în Țara Galilor

Extrase din meciul de calificare la Cupa Mondială dintre Estonia și Țara Galilor.

Greva timpurie a lui Kiefer Moore a fost suficientă pentru a obține profit Țara Galilor Victoria importantă 1-0 în Estonia Luni să-și păstreze locul în playoff în grupa E de calificare la Cupa Mondială.

Țara Galilor a început bine și a preluat conducerea în minutul 12, împingându-l pe Moore în plasă după ce a tras în plasă dintr-o lovitură de colț.

Cu Țara Galilor obosită, a devenit o chestiune de a se menține pe a doua, mai degrabă decât de a căuta o secundă, deoarece echipa gazdă aproape a egalat-o prin suplinitorul Vlassie Sinyavsky, care a fost salvat strălucit de portarul Danny Ward.

Vizitatorii clasați pe locul trei au supraviețuit unor momente tulburi până târziu pentru a se deplasa până la 11 puncte în grupă și a egalat cu cehii pe locul doi, deși Țara Galilor a rămas cu două jocuri în fața Republicii Cehe. Belgia conduce locul cu 16 puncte.

The Republica Cehă Scorul a fost 2-0 Bielorusia pe luni.