Hasenhuttl l-a readus pe Wolfsburg pe drumul cel bun pentru un moment: au revenit acasă – Soccernet.ee

Wolfsburg, care a avut un start câștigător sub conducerea austriacului Ralph Hasenhuttl, s-a întors în „patria” sa când Borussia Mönchengladbach a reușit să răspundă cu un singur hat-trick. Lupta Euroseries dintre Hoffenheim și Augsburg s-a încheiat cu o victorie pe teren propriu.

Fostul antrenor de la Southampton și Leipzig, Ralph Hasenhuttl, care a început să lucreze pe 17 martie, poate că a fost învingător în turul precedent, dar când s-a întors pe stadionul de acasă, a ajuns „acasă”, cu alte cuvinte. Mai exact, echipa campioană 2008/09 a fost un adevărat sac de box în acest an, când a câștigat aceeași sumă (28) de puncte în 28 de meciuri. Weekendul trecut, Werder Bremen a fost învins cu 2-0 în deplasare și părea că ascensiunea lui Wolfsburg ar putea începe, dar nu s-a întâmplat așa.

Aripile lui Hasenhüttl au început promițător când au reușit să deschidă scorul în minutul șapte. Borussia Mönchengladbach a fost neajutorat în prima repriză, dar a reușit să trimită trei mingi în spatele austriacului Pavau Pervan în repriza secundă. Pentru Wolfsburg, care stătea aproape de zona periculoasă, scorul de 1:3 a însemnat o a 14-a înfrângere a sezonului.

Cifre similare au fost înregistrate în al doilea meci de astăzi, unde Hoffenheim a învins Augsburg cu 3:1. Olandezul, Wout Weghorst, a devenit vedeta meciului, el a marcat mai întâi un gol pentru el și apoi a pasat prietenului său. Echipa națională a Bosniei și Herțegovinei, Ermedin Demirovic, a marcat și al cincisprezecelea gol al anului. În clasamentul punctajelor din Bundesliga, Așii sunt clasați pe locul patru până pe locul cinci. loc.

Victoria a fost importantă pentru Hoffenheim, în primul rând, în lumina competiției pentru Europa League, în timp ce a fost posibil să se încheie o serie de înfrângeri formată din trei meciuri consecutive. Între timp, Augsburg, care a câștigat cinci meciuri la rând, a ratat șansa de a calca pe urmele lui Eintracht Frankfurt.

READ  Previzualizare: România vs Slovenia - Predicții, Știri pe echipe, formații