Hat-trick-ul lui Foden compensează progresul momentan al fundașilor – Soccernet.ee

Manchester City a pierdut în fața lui Brentford, dar a ieșit onorabil și a obținut trei puncte cu o victorie de 3:1.

Meciul, inițiat de starul City, a cunoscut o reacție bună în minutul 21. Fundașii albaștri ai lui Manchester păreau să fi adormit pentru o clipă, iar portarul de la Brentford, Mark Flecken, a tras un șut lung și deschis pe lângă toți. Singura persoană care a citit fără cusur situația a fost atacantul de la Brentford Neal Maupay – francezul și-a împins avântul spre poartă și și-a dat seama cu încredere de situația unu-la-unu.

Deși apăsarea feroce a lui City nu a dat semne de scădere – 17 lovituri (!) au fost trase doar în prima repriză – campionii apărării nu au găsit la poartă decât în ​​minutul al treilea al prelungirilor primei reprize. Kevin De Bruyne a înfipt mingea în interiorul suprafeței de pedeapsă, fundașii au avut greutăți să o degajeze, iar Phil Foden a rezolvat situația cu gol.

Cu toate acestea, faptele lui Foden nu s-au limitat la un singur scop. La începutul reprizei secunde a intrat din nou în joc De Bruyne, care la rândul său a luat mingea în fața porții, iar fundașii au avut din nou probleme – Foden a fost cel care a alergat între fundași și a îndreptat mingea cu capul în poartă. Colțul din dreapta jos.

Nu au fost ratate triple. Pasa ascuțită a lui Rudder și urmărirea inteligentă a lui Erling Haaland au creat o situație unu-la-unu pentru Foden, iar mijlocașul Angliei în vârstă de 23 de ani nu a greșit. Al șaselea, șaptelea și al optulea gol ale sezonului au devenit realitate, iar locul doi în clasamentul Premier League a fost din nou în mâinile lui City.

READ  NHL: Minnesota și Vancouver au marcat câte 17 goluri | Hochei pe gheata

Brentford – Manchester City 1:3 (1:1)