Kotsar a avut cea mai bună performanță a sezonului în EuroLeague, Drell a ajuns pe banca Bulls și Krysa a luat foc

Mike Kalev Kotsar, care a devenit căpitanul echipei, a fost aproape de a obține o dublă dublă în Euroliga, Kerr Krysa a avut cel mai bun joc al sezonului în NCAA, iar Matthijs Taas, care joacă în Liga Belgiano-Olandeză, a devenit unul. dintre jucătorii cheie pentru clubul gazdă. . Clubul gazdă al lui Christian Kollamai și-a asigurat un loc în sferturile de finală ale Euroseries.

Spania, ACB

Baskonia (13-12), casa lui Mike Kalev Kotsari și Sander Raist, a jucat săptămâna trecută două meciuri din Euroliga, înregistrând o înfrângere și o victorie în programul turneului. Bayern Munchen a pierdut (10-15) marți cu un scor de 109:112 după prelungiri. Kotsar a jucat 19 minute și în acest timp a marcat 4 puncte (două 2/5), a prins 4 recuperări, a oferit 1 assist și a făcut 2 interceptări. Pe dezavantaj, au rămas o rulare și două faulturi. Raisty a stat 6 minute pe teren, timp în care a comis doar 4 erori în statistică. Nu a făcut nicio aruncare.

Însă, joi, campioana ligii israeliene, Maccabi Tel Aviv (13-12), i-a pierdut acasă, cu scorul de 92:82. Kotsar a fost pe teren timp de 37 de minute, mai mult decât orice alt bărbat din cele două echipe la un loc. A marcat 10 puncte (4/6 dublu, 2/2 aruncări libere), a luat 9 recuperări, a oferit 3 pase decisive, a blocat 3 lovituri adversare și a comis 3 greșeli personale. Eficiența sa de 26 a fost cea mai bună din echipă. Kotsar a jucat cel mai bun meci al sezonului de până acum în ceea ce privește factorul de eficiență (24) în runda a 12-a împotriva lui Fenerbahce, Turcia. Raisty a jucat 4 minute și nu a deschis scorul (trei șuturi 0/1), a pierdut mingea o dată și a comis două greșeli.

Baskonia (12-9) a mai jucat în liga internă săptămâna trecută, când a pierdut duminică cu 78:95 în deplasare cu Tenerife (12-9). Kotsar a avut 29 de minute de joc, timp în care a marcat 11 puncte (5/8 din două puncte, 1/2 din aruncări libere), a prins 3 recuperări, a avut 1 assist și 1 interceptare. În plus, a avut 2 retururi și 4 faulturi personale. Rist a fost pe teren timp de 6 minute și în acest timp a adunat 2 puncte (2 puncte 1/1), 1 revenire și 2 faulturi personale.

Bilbao-ul lui Christian Colamai (4-1) l-a întâlnit miercuri pe clubul portughez FC Porto (3-2) în penultima rundă a Grupei Intermediare K a Cupei Europene FIBA ​​(4-1) și a câștigat 90:86 în prelungire. timp. Asigurându-se astfel un loc în sferturile de finală. Kullamae nu a făcut parte din echipă.

În Liga Spaniolă, Bilbao (8-13) a pierdut cu Murcia (12-9) cu un scor mare sâmbătă, 76:96. Kolamai a fost al doilea cel mai mare marcator al lui Bilbao, adunând 11 puncte în 14 minute (3/5 din două, 1/3 din trei, 2/3 din aruncări libere). De asemenea, a avut un revenire, două pase decisive, o interceptare, două turnover-uri și un fault personal.

READ  Germania a învins Macedonia de Nord pentru a încheia runda de calificare la Cupa Mondială | Buffalo Sports

Italia, seria A

În Serie A italiană, patronul lui Caspar Trieri Sassari (8-11) a învins duminică pe Cremona (8-11) cu 86:80 acasă. Trier a adunat 7 puncte (1/1 dublu, 5/5 aruncări libere), 4 recuperări, 1 assist și 2 furturi în 10 minute de joc. În plus, a făcut o greșeală personală.

Echipa Brindisi (4-15), antrenată de Jonas Risma, a suferit duminică o înfrângere în Serie A italiană, pierzând acasă cu Tortona (9-10) 77:86. Risma a intrat pe teren timp de 4 minute fără să înregistreze niciun indicator statistic.

Torme Jonathan Metsla, care încă așteaptă debutul în Premier League italiană, a urmărit duminică de pe bancă cum echipa sa Pistoia (9-10) a pierdut în fața campioanei în curs, Milano Olimpia (13-6) 72:78 acasă.

Lituania, LKL

Kedainiai Nevežis (4-13), painea lui Carlos Jurgens, a reușit duminică o victorie impresionantă în Premier League lituaniană de baschet, învingându-l pe Klaipeda Neptunas (6-11) în prelungiri 96:92 acasă. Jurgens a stat 18 minute pe teren, timp în care a marcat 7 puncte (1/3 dublu, 1/2 triple, 2/3 aruncări libere), 2 recuperări, 1 assist și 4 faulturi personale.

Belgia, Liga BNXT

Echipa lui Matthias Tassie Ostend (15-2) a câștigat a noua victorie consecutivă în Liga combinată belgiană-olandeză, învingând Mechelen (8-10) 98:88 în fața suporterilor gazde sâmbătă. Tas a stat pe teren cu 31 de minute mai mult decât oricine altcineva. A marcat 10 puncte (3/6 din două, 0/1 din trei, 4/4 din aruncări libere), cele mai bune 6 recuperări ale echipei, 3 pase decisive și 1 fault personal.

Spania, aur LEB

În Liga Spaniolă, Siem Sander a reușit să continue superioritatea rusă față de Burgos San Pablo (14-5), care a învins sâmbătă pe Cantabria (6-13) acasă cu scorul de 88:69. Rusul a câștigat 22 de minute de joc și a marcat 14 puncte, devenind al doilea marcator al echipei sale (2/3, 2/6, 2/2 aruncări libere). În plus, estonianul a prins 2 recuperări.

Real Valladolid (11-8) condus de Yann Baudet a pierdut duminică cu 81:84 cu Gipuzkoa (14-5) în deplasare în Premier League spaniolă. Puidet nu a primit foaia curată în 15 minute (dublu 0/1, triple 0/2), dar a luat 2 recuperări și a făcut 4 pase decisive în coș ca cea mai bună performanță a echipei. În plus, estonianul a avut 1 turnover și 3 faulturi.

Grecia, Liga Elitelor

În Superliga greacă, echipa lui Iraklis, Sten Sokou, (10-9) l-a învins sâmbătă pe Panerthraikos (7-12) în deplasare cu scorul de 72:67. Sock, care a primit 24 de minute de joc, a marcat 4 puncte (dublu-dublu 1/1, triplu-dublu 0/2, aruncări libere 2/4), a luat 3 recuperări, a acordat 6 pase decisive în joc și a făcut 3 interceptări. În plus, a înregistrat 5 pase decisive și 4 faulturi.

Italia, seria A2

READ  Pedri și Brian Gill au câștigat prima convocare a Spaniei odată cu revenirea lui Jordi Alba

Agrigento de la Mait Peterson (6-16) a suferit o înfrângere cu 71:80 cu Latina (4-18) într-un meci din Serie A disputat duminică pe un stadion străin. Estonul a înscris două puncte (2 1/3) și a luat un recul în 11 minute de joc, dar a comis și două greșeli.

În aceeași zi, angajatorul lui Karl Markus Böhm, Rieti Real Sebastiani (13-9), a pierdut și el în Serie A italiană, pierzând acasă cu 77:80 cu Trapani (21-1). Bohm, care a fost pe teren timp de 4 minute, a avut un punct (jumătate de aruncare liberă), un revenire și un fault.

În Serie A, Gregor Kopa a fost exclus, clubul său local Cento (9-13) a fost mai bun decât Cividale (7-15) în deplasare la 86:83 duminică.

Italia, Seria Națională B

În a treia cea mai puternică ligă italiană, echipa Chieti (12-10), antrenată de Karl-Johan Lipso, a pierdut duminică cu 72:91 pe un stadion străin cu Ravenna (10-12). Lips a stat pe teren mai mult decât oricine altcineva – 37 de minute – și în acest timp a marcat cele mai bune 15 puncte din carieră pentru Kitty (1/6 dublu, 2/6 tripuri, 7/8 aruncări libere). În plus, a avut cele mai bune 10 recuperări în echipă, a făcut cele mai bune 5 pase decisive și a avut un furat. Pe partea negativă, au fost 1 turnover și 4 faulturi.

SUA, NBA și G League

Săptămâna trecută, Henry Drell a sosit pentru Chicago Bulls (23-27) pentru prima dată în NBA, dar debutul său în cea mai puternică ligă de baschet din lume nu a avut loc. Bulls au avut o victorie și două înfrângeri în timpul săptămânii – mai întâi pierzând cu 107:118 acasă cu Toronto Raptors (17-32) marți, iar o zi mai târziu i-au învins pe Charlotte Hornets (10-38) 117:110 acasă. Sâmbătă, au pierdut acasă cu Sacramento Kings (29-19) 115:123.

În NBA G League, Windy City Bulls (5-9) a avut două victorii săptămâna trecută – marți au învins Birmingham Squadron (7-10) 117:104 iar vineri au învins și Greensboro Swarm (4-10). . 101:94. Drell i-a ajutat pe Bulls doar în al doilea joc. A jucat 37 de minute, a marcat 5 puncte (dublu 1/4, treisuri 1/6), a prins 7 recuperări, 1 interceptare și a făcut 4 blocuri, cel mai bun la echipa Bulls. În plus, estonianul a făcut 2 revigorări și 3 faulturi.

SUA, Asociația Națională de Atletism Colegial

Kerr Cresa West Virginia (8-14) a avut o săptămână de victorii-înfrângeri la turneul NCAA. În meciul de miercuri, Cincinnati (15-7) a pierdut acasă cu scorul de 69:65. Krysa a fost pe teren timp de 37 de minute, mai mult decât orice alt jucător, și a marcat 10 puncte (3 puncte 2/6, aruncări libere 4/6). În plus, a avut 3 recuperări, cele mai bune 7 pase decisive și cele mai bune 3 furturi din echipă. Pe partea negativă, în statistici au intrat 2 turnover-uri și 2 faulturi personale.

READ  Echipa de baschet feminin a Estoniei va juca primul meci din preliminariile Campionatului European împotriva echipei Estoniei de baschet a Danemarcei

Dar sâmbătă au pierdut acasă cu 73:86 în fața BYU (16-5). Krysa a avut din nou cel mai mult timp de joc, rămânând pe teren timp de 36 de minute. În acest timp, estonianul a marcat 23 de puncte (3/4 la dublu, 5/10 la trei, 2/2 la aruncări libere), recordul său pentru Virginia de Vest. Krysa a luat, de asemenea, 5 recuperări, a făcut 4 pase decisive pentru echipă și a făcut 2 interceptări cu cea mai bună echipă, dar a ratat și 2 retururi și 2 faulturi. Recordul carierei lui Chris în NCAA este de 24, pe care l-a stabilit sezonul trecut pentru Arizona împotriva lui Utah Tech.

Johannes Kirsibo și Central Arkansas (8-17) au suferit două înfrângeri la turneul NCAA săptămâna trecută. Florida Gulf Coast (10-14) a pierdut 59:82 acasă joi. Kircipo a intrat pe teren pentru 13 minute de meci, dar nu a primit foaia curată (două lovituri 0/3, trei lovituri 0/1). Cu toate acestea, a avut 2 recuperări, 4 pase decisive pentru echipă și 1 furt. A fost înregistrată și o greșeală personală.

Luni l-a găzduit pe Stetson (14-10) și a pierdut cu 73-62 în prelungiri. Kircipo a marcat 10 puncte pentru echipa învinsă (2 3/5, 3 1/1, 1/1 aruncări libere), devenind astfel al doilea al treilea cel mai bun marcator al echipei. De asemenea, a avut 1 revenire, 3 pase decisive, 2 furări și 2 greșeli personale în cele 12 minute pe care le-a petrecut pe teren.

Orașul natal al lui Caspar Seba, Universitatea Valparaiso (6-17) a suferit și două înfrângeri la turneul de baschet NCAA. Miercuri, au pierdut cu Drake (18-5) 70:81 pe drum. Estonul a intrat pe teren timp de 5 minute, timp în care a înregistrat 1 turnover și 1 fault. Sepp nu a ajuns la aruncările în plus.

Însă sâmbătă, au fost puține pierderi, deoarece au pierdut 62:63 cu Evansville (14-9) acasă. Sepp, care a jucat 11 minute, nu a putut deschide scorul nici de această dată (două 0/1). A avut 2 recuperări, 1 turnover și 1 fault.

Wisconsin-ul lui Marcus Ilfer (16-6) rămâne și el fără victorie în Liga Studenților de Baschet din SUA. Joi au pierdut în prelungiri cu Nebraska (16-7) 72-80, iar duminică au pierdut acasă cu Purdue (21-2) 69-75. Elver nu a ieșit pe teren în niciunul dintre meciuri.

Universitatea din Arizona a lui Henry Visari (17-5) a câștigat două victorii NCAA săptămâna trecută. În meciul de joi, California (9-13) a fost puternic învinsă acasă, 91:65, iar Stanford (11-10) a fost, de asemenea, învinsă, 82:71, sâmbătă. Vizar va rata sezonul din acest an.