Hayne a fost numit între posturile Arsenal două luni mai târziu, iar rezultatul final a fost Tenis – Soccernet.ee

Portarul de primă alegere al naționalei Estoniei, Karl Jakob Hein, a stat din nou între stâlpii porții Arsenal după o pauză de puțin peste două luni. În Premier League 2, adică liga de dublu, tinerii au învins Brightonul cu scorul de 6:3 într-un meci cu scoruri mari.

Hayne, care a primit un joc complet, l-a văzut pe Arsenal mergând primul cu 4-0, dar a trebuit să pună el însuși prima minge în plasă în minutele suplimentare ale primei reprize. La începutul reprizei secunde, Amario Cozier Dubery a marcat al cincilea gol al lui Arsenal, dar apoi s-au mai marcat două mingi în spatele Hinei. Dar al doilea gol al serii al lui Kozier Dubery și al șaselea general al lui Arsenal au încheiat jocul.

Arsenal ocupă locul al doilea în clasamentul Premier League engleză cu cinci victorii, un egal și o înfrângere după șapte meciuri, la cinci puncte în spatele liderilor Tottenham. Brighton ocupă locul șaptea în clasament.

Ultima dată când Hayne, în vârstă de 21 de ani, a salvat un gol în tricoul lui Arsenal a fost pe 22 august, când s-a confruntat cu Swindon Town la egalitate de cupă. La acel moment, estonianul a comis o greșeală gravă care s-a încheiat cu un gol pentru adversar, dar a compensat în loviturile de departajare care au urmat, blocând șutul adversarului. De atunci, a reprezentat naționala Estoniei în trei preliminarii la Campionatul European și a făcut parte din echipa lui Arsenal în trei meciuri din Liga Campionilor, unul în Premier League și unul în Cupa Ligii.

READ  Comisia Europeană amână prima tranșă a Facilității de Reziliență pentru România