Un record mondial foarte puternic a fost anulat deoarece piesa este prea scurtă Atletism

Un record mondial foarte puternic a fost anulat deoarece piesa este prea scurtă  Atletism

Cursa a fost câștigată de Kimberly Garcia din Peru, care a fost încoronată campioană mondială la două distanțe anul trecut și a realizat un timp de 1:12.26, care este cu peste 12 minute mai bun decât recordul mondial deținut de chinezoaica Liu Hong timp de opt ani. .

Alergatoarea ecuadoriană Glenda Morejon a câștigat medalia de argint, iar bronzul a revenit Peruului când Evelyn Inga a ocupat locul trei. Pe lângă ele, alte nouă femei au stabilit un timp mai rapid decât recordul mondial actual.

Totuși, organizatorii Jocurilor Panamericane au anunțat ulterior că a apărut o eroare de măsurare la stabilirea cursului și, ca urmare, toate timpurile au fost anulate, deși era probabil ca pozițiile finale să fie stabilite. La Jocurile Panamericane, sportivii pot îndeplini și standardele olimpice de la Paris.

France 24 a scris duminică că, din cauza unei erori a organizatorilor, femeile au mers pe jos în total 16 kilometri în loc de 20 de kilometri în Santiago, iar mai mulți dintre sportivi au spus, atunci când au vorbit cu presa, că ar fi putut parcurge 17 kilometri.

„Când am început, ne-am verificat ritmul de la începutul cursei și am văzut deja în prima tură că a fost foarte rapid – mergeam într-un ritm mai rapid decât băieții. Știam că ceva nu este în regulă, deci mai mult [võistluse käigus] „Nici măcar nu m-am gândit la vremuri”, a declarat brazilianca Vivian Lira, care a terminat pe locul patru, pentru presa din țara ei.

READ  Calificări la Cupa Mondială 2022: tot ce trebuie să știți | știri despre fotbal