Hibernian 1-3 Rangers: James Tavernier strălucește în cea de-a 400-a apariție competitivă | știri despre fotbal

Hibernian 1-3 Rangers: James Tavernier strălucește în cea de-a 400-a apariție competitivă |  știri despre fotbal

Match Report & Highlights în timp ce James Tavernier și-a sărbătorit cea de-a 400-a apariție competitivă pentru Rangers cu stil; Iannis Hagi și Todd Cantwell înscriu și ei la Easter Road, Paul Hanlon marcând o consolare târzie pentru Hibernian

de Media AP

20:00, Regatul Unit, duminică, 21 mai 2023

Skipper James Tavernier și-a sărbătorit cea de-a 400-a apariție competitivă pentru Rangers cu golul de deschidere în victoria Scoției cu 3-1 în Premier League împotriva lui Hibernian la Easter Road.

Fundașul drept al echipei Gears l-a învins pe portarul lui Hibs David Marshall cu o lovitură liberă de la 30 de metri în minutul 33, iar Iannis Hagi a dublat avantajul oaspeților în minutul 55, cu primul său gol din ianuarie 2022, înainte de a fi lăsat pe margine pentru o lungă perioadă de timp cu un rană la genunchi.

Todd Cantwell a adăugat un al treilea în minutul 88, înainte ca fundașul Hibs, Paul Hanlon, să retragă unul în prelungiri.

Înfrângerea a lăsat trupa lui Lee Johnson la patru puncte în spatele Hearts, locul patru, și la șase în spatele Aberdeen, locurile europene fiind probabil disponibile pentru locul cinci în ligă, atâta timp cât Celtic va învinge Inverness în finala Cupei Scoției.

Hibs îl găzduiește pe Celtic miercuri înainte de derby-ul din Edinburgh împotriva Hearts în ultima zi a sezonului. Rangers, cu locul doi asigurat, au încheiat campania cu un meci acasă împotriva Hearts, înainte de a călători la St Mirren în ultima zi a sezonului.

Rangerii sunt prea puternici pentru Hibs

imagine:
Căpitanul Rangers, James Tavernier, sărbătorește scorul pentru 1-0

Michael Bell avea deja o listă lungă de accidentări când a confirmat înainte de meci că fundașul Conor Goldson a fost exclus pentru 10 săptămâni, problemă nespecificată. Cu toate acestea, șeful Gears a făcut doar două modificări în formația sa de titular, Hagi înlocuindu-l pe rabinul Matondo și fundașul lateral Leon King, în vârstă de 19 ani, înlocuindu-l pe Goldson pentru primul său start din noiembrie.

READ  Cum un documentar a surprins o echipă de știri expunând un scandal major al guvernului - The Hollywood Reporter

Tavernier a dat probleme apărării lui Hibs cu o serie de lovituri de colț devreme, când lovitura de cap a fundașului John Souttar a lovit bara transversală, iar lovitura de cap a lui King a fost blocată din greșeală de mijlocașul Gears Ryan Jack.

Hibs, neschimbat față de egalul de săptămâna trecută cu Aberdeen, și-a făcut loc în meci, dar Rangers au rămas cei mai periculoși, o mișcare îngrijită care s-a încheiat cu atacantul Vachon Scala care l-a salvat pe Marshall cu un șut scăzut.

Căpitanul Rangers, James Tavernier, îi conduce pe Rangers în conducere când lovitura liberă din Easter Road lovește stâlpul

Gazdele au început să facă față mai bine amenințării lui Ibrox și, în minutul 23, atacantul Kevin Nisbet a fost aproape de cap într-o centrare Eli Yuan, după ce jucătorul lui Hibs l-a depășit pe Tavernier.

Totuși, căpitanul Gers a făcut o impresie mai vizibilă în meci după ce CJ Egan-Riley l-a faultat pe Cantwell pe stânga. Cu cei mai mulți așteptându-se la o centrare la mijloc, Tavernier a lovit mingea la stâlpul apropiat, iar comandantul Hibs Marshall, lent și incapabil să țină mingea în afara fileului.

Easter Road a avut nevoie de ceva timp pentru a-și reveni, dar ar fi putut egala în minutul 41, când pasa fină a lui Nisbet l-a găsit pe Josh Campbell la stâlpul din spate, dar mijlocașul a putut doar să lovească plasa laterală chiar în jos.

Iannis Hagi își lasă suferința de accidentare în urmă, în timp ce îi conduce pe Rangers cu 2-0 în fața lui Hibernian.

La începutul celei de-a doua reprize, portarul Gears Robbie McCurry, arătând neconvingător, a fost în afara poziției când lovitura de cap a lui Nisbet de la distanță scurtă a mers aproape de stâlp, înainte ca Scott Arfield să-l înlocuiască pe mijlocașul accidentat de la Gears, Nicholas Raskin.

READ  Încă o finală cu Carlos Yolo care sări la Cupa Mondială de la Baku

Cel de-al doilea gol al Rangers a venit dintr-o minge lungă a lui Tavernier chiar în interiorul suprafeței de pedeapsă în care Scala a reușit cu capul și, deși Hanlon a făcut o salvare la primul – părea că mingea ar fi lovit mâna unui fundaș al lui Hibs – internaționalul român a încărcat. oprit în al doilea minut. atentat, încercare.

Todd Cantwell a făcut 3-0 la victoria în fața Rangers, în timp ce a dominat meciul din Premier League scoțiană cu Hibernian.

Un alt efort de la Scala a fost salvat de Marshall iar la celălalt capăt, o lovitură de colț a înlocuitorului Nisbet Ioan Henderson a lovit bara – nu era ziua lui Hibs.

În minutul 79, Marshall l-a răsturnat pe John Lundstram pe bară înainte ca Cantwell să împingă de la o distanță apropiată pentru a sigila punctele, după ce portarul lui Hibs nu a reușit să facă față tentativei lui Tavernier, Hanlon marcând un gol de consolare pentru gazde când a reușit cu capul. Într-un corner în al treilea din patru minute adăugate.

Lovitura de cap a lui Paul Hanlon este o consolare târzie pentru Hibernian, care a pierdut cu 3-1 acasă cu Rangers.

Bale laudă mentalitatea „fantastică” a Rangers

Managerul Rangers, Michael Bell, a spus că echipa sa și-a dat dovadă de caracter pentru a depăși acumularile grele și a asigura o victorie „comodă” în fața lui Hibernian.

Managerul Rangers, Michael Bell: „Mentalitatea de grup astăzi a fost foarte impresionantă pentru că pregătirile nu puteau fi mai proaste. L-am pierdut pe Alfredo [Morelos] și Glenn Kamara la Rabbi’s Saturday Training [Matondo] A fost pe bancă, dar nu a putut continua, Scott Wright l-am pierdut și peste noapte.

READ  Tsitsipas îl depășește pe Murray nefericit

„Scott Arfield a intrat, dar trece printr-o problemă, așa că intrând într-adevăr în joc – și știind că Hibs sunt într-o formă bună, neînvinși în patru meciuri – m-am gândit că ar putea fi o zi interesantă pentru noi. Am crezut că suntem în mod clar cu atât mai bine. echipă.”

Johnson: Fotbalul european este încă posibil

Șeful Hibernian, Lee Johnson, vorbește despre înfrângerea cu 3-1 a echipei sale în fața Rangers și spune că nu au concurat suficient de mult, dar sunt o echipă care este încă în creștere

Regizorul Hibernian Lee Johnson: „Cred că funcționează evident, pentru că există posibilitatea ca și o cincime să fie disponibilă. Celtic este o echipă mare, așa că te aștepți ca ei să fie foarte competitivi într-o finală de cupă și suntem cu toții în amestec sperând că Celtic va câștiga acel meci. tocmai din acest motiv.

„Dar va fi un moment important pentru noi în zilele următoare și de aceea avem nevoie de toată lumea. Trebuie să fie atât performanța clubului, cât și a persoanelor, iar eu includ fanii în asta.”

Ce atunci?

miercuri, 24 mai, ora 19:00

Începe la 7:45 p.m

înștiințare gazde inimile În următorul lor meci din Premier League scoțiană de miercuri seară, transmis în direct pe Sky Sports. Hibernian acasă la celtic aceeași noapte.