Ija Swatik, cap de serie la US Open, pierde în runda a patra

Când numărul 1 mondial Ija Swiatek a câștigat primul set împotriva Jelenei Ostapenko duminică seara, totul a fost ca de obicei.

Vswiatek, de patru ori campioană de Grand Slam la vârsta de 22 de ani, a fost campioană în titlu de US Open și, înainte de meciul ei împotriva lui Ostapenko, nu a renunțat la niciun set la acest turneu.

Dar, în timp ce Swiatek este adesea capabilă să ocolească meciurile, Ostapenko a fost un ghimpe în coastă. Ostapenko a fost neînvins împotriva lui Swatik și a extins asta la patru victorii cu o victorie duminică seara 3-6, 6-3, 6-1.

În al doilea set, jocul s-a schimbat. Ostapenko a început să preia controlul. Și când Ostapenko a echilibrat lucrurile cu un set, Swiatek părea să fie în afara zonei ei de confort.

În timp ce se lupta, Swiatek s-a uitat la pieptul ei, aparent cerând un fel de sfat pentru a face față creșterii lui Ostapenko. Antrenorul ei, Tomasz Viktorowski, părea să nu aibă niciun răspuns pentru ea, iar Swiatek a bătut din palme sarcastic în piept, parcă pentru a-ți mulțumi pentru nimic.

Pe tot parcursul setului al treilea, Ostapenko a fost necruțător. „Trebuia să fiu agresiv pentru că asta nu-i place cu adevărat”, a spus Ostapenko într-un interviu pe teren după meci. — M-am luptat până la ultimul punct.

Ostapenko se va confrunta acum marți în sferturile de finală cu americanul nr. 6 Koko Gauff. Gauff a aflat recent cum să o învingă pe Swiatek după ce a învins-o luna trecută în semifinalele Western & Southern Open din Ohio.

Ostapenko și Gauff s-au înfruntat de două ori, cel mai recent la Australian Open, unde Ostapenko l-a învins pe Gauff în seturi drepte în optimile de finală. Gauff a câștigat meciul anterior în 2019.

READ  Bulls pierd în fața Knicks, Drill încă în afara grupului | Baschet

„A fost un meci greu”, a spus Ostapenko despre meciul ei de la Australian Open împotriva lui Gauff la începutul acestui an. „Desigur, va fi un alt meci greu. Nu mă aștept la meciuri ușoare aici într-un Grand Slam, așa că sunt pregătit pentru o altă bătălie.

Dar acum, fără Swiatek în cale, tragerea la sorți de simplu feminin de la US Open este deschisă la o scară mult mai mare. Dintr-o dată, drumul spre finală a devenit mai ușor pentru Ostapenko, Gauff, Jessica Pegula, Onnes Jabeur și Aryna Sabalenka.

Gauff este gata să-l înfrunte pe Ostapenko, pe care l-a descris duminică drept o jucătoare puternică înainte de victoria lui Ostapenko.

„Cu Jelena, ea atacă și atacă cu mingea. Am pierdut în fața ei la Australian Open anul acesta. Ea este fie caldă, fie rece să fiu sincer”, a spus Gauff.

Câștigătoarea lui Ostapenko și Goff o va înfrunta în semifinale cu câștigătoarea meciului din sferturile de finală dintre Sorana Cîrstea și Karolina Muchova. Românca Cîrstea a ajuns în sferturile de finală după ce a învins-o duminică pe a 15-a cap de serie Belinda Bencic. Muchova, care a ajuns anul acesta în finala de la French Open, a avansat în sferturile de finală după ce a pierdut doar un set în patru meciuri.

Deocamdată, Ostapenko se concentrează pe Goff, despre care se așteaptă că va reprezenta o provocare grea.

„Voi încerca să mă concentrez pe mine și să mă distrez”, a spus Ostapenko. „Este grozav să fii în sferturi de finală, mai ales aici, la New York.”