Italia a eliminat 14 jucători împotriva României într-o rundă de încălzire pentru Cupa Mondială de Rugby

Într-o aventură unilaterală de la Stadio Riviera Palme, Italia și-a arătat puterea de foc superioară lovind România cu 57-7 într-un meci de pregătire pentru Cupa Mondială de Rugby.

Meciul a început cu Italia și-a afirmat rapid autoritatea, fostul însoțitor al taberei Angliei, Paulo Odogo, deschizând scorul cu o încercare în minutul șase.

Speranțele României de a intra în meci au primit o lovitură grea după doar 8 minute de joc, când Adrian Motoc din rândul doi a primit cartonaș roșu.

separator video

Italienii au continuat să preseze, iar în minutul 12, Monte Iwan și-a mărit avantajul cu încă o încercare. Repriza Paolo Garbisi a adăugat transformarea, făcând 12-0 pentru gazde.

Românii s-au chinuit să țină cont de atacul Italiei, iar până în minutul 16, Garbisi și-a extins avantajul și mai mult cu o încercare proprie, urmată de o transformare reușită. Stilul de atac susținut al italianului a fost destul de evident, iar până în minutul 20, Ange Capuzzo a mai adăugat o încercare.

Festivalul de experiență italiană nu a dat semne de încetinire. În minutul 27, hookerul Giacomo Nicotera a adăugat încă 5 puncte la tabela de marcaj. În ciuda presiunii necruțătoare, România a reușit să pună câteva puncte pe tablă cu o încercare de penalty chiar înainte de pauză, evitând ignominia de a fi exclus, într-un incident care l-a văzut pe Michel Lamaru trimis în careu pentru păcat.

Repriza secundă nu a văzut niciun răgaz pentru România, italianul Juan Ignacio Brix a retras efortul la doar trei minute din repriza secundă, urmată de o transformare reușită a lui Garbisi.

Italienii au continuat să exploateze slăbiciunile defensive ale României, iar în minutul 54 Capuzzo, jucătorul de la Toulouse, a înscris un dot, pe care Garbisi l-a transformat din nou.

READ  Începând de astăzi, STARTUP Day 2024 combină antreprenoriatul și cultura - viața Estoniei

Azzurri nu este însă terminat. În minutul 66, Dino Lamb și-a adăugat numele la foaia de scor cu o încercare bună după ce a spart o linie, extinzând avantajul Italiei. Conversia lui Garbisi le-a extins avantajul.

Lovitura finală a venit de la numărul 8 Toa Halafihi, care a încheiat performanța impresionantă a Italiei cu o lovitură de la mică distanță în minutul 72, aducând scorul la 57-7.