Românca Alina Rotaru-Kotman a câștigat bronzul la săritura în lungime la Campionatul Mondial de Atletism

Alina Rotaru-Kotman, 30 de ani, a avut o victorie masivă la Budapesta, luând bronzul la săritura în lungime cu un salt de 6,88 m la ultima încercare.

Românca a sărbătorit alături de câștigătoarea, Ivana Voleta a Serbiei, și de medaliata cu argint, americanca Tara Davis-Woohull, exclamând bucuroasă: „Prima mea medalie!”

Prima ei medalie a fost prima a României din 1983, când atleta Anișoara Cușmir a urcat pe podium în cadrul probei. Rotaru a devenit și primul reprezentant al României pe podiumul mondial de la ediția din 2009 de la Berlin, când Nicoletta Grasso a câștigat bronzul la disc, potrivit Sistemul generalizat de preferințe.

Atacantul român a avansat în finală cu o săritură de 6,69 metri, al nouălea cel mai bun rezultat din calificările turneului. Doar trei sportivi au depășit nota de calificare de 6,80 m: Tara Davis-Woohull (SUA) cu 6,87 m, Marthe Koala (Burkina Faso) cu 6,84 m și Ivana Voleta (Serbia) cu 6,82 m.

Alina Rotaru a sărit 6,51 metri la prima încercare, a cincea sportivă care a trecut pragul. Ea s-a îmbunătățit constant pe tot parcursul competiției: 6,72m la a doua săritură, 6,75m la a patra săritură și și-a păstrat cel mai bun pentru ultima săritură – 6,88m.

Antrenat de Mihai Kurukli, Rotaru și-a asigurat locul la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 după ce a îndeplinit standardul de calificare în proba sa din 2 august, în Germania, la întâlnirea Inneringen Weitsprung.

În istoria participării României la Campionatele Mondiale, o singură dată un sportiv român a urcat pe podium la proba de săritură în lungime: Anișoara Cușmir, actualul președinte al Federației Române de Atletism, a realizat acest lucru în ediția inaugurală de la Helsinki 1983, cu o săritură de 7,15 metri și a luat acasă medalia de argint. La acea vreme, ea deținea și recordul mondial cu o notă de 7,43 metri.

READ  Situație epidemiologică în județul Argeș - Covid 19:14 decembrie 2020