Italia sparge capota de rugby împotriva României

Italia a învins România pentru prima dată în 31 de ani după ce a învins Aux 45-13 la Arcole de Triomphe.

România, confirmată săptămâna aceasta pentru Cupa Mondială de Rugby 2023, a început în forță și a avansat vineri cu 6-5.

Dar Italia s-a confirmat cu puțin timp înainte de finalul primei reprize cu două încercări în două minute pentru a avansa cu 19-6.

Alte patru încercări, a doua pentru mijlocașul Tommaso Minoncello, au oferit Italiei prima victorie din 1991 în România și doar a treia victorie în deplasare.

Interulul Oaks, Vlad Nicolau, a fost eliminat cu întârziere din cauza unei intervenții puternice asupra lui Renato Giamarioli, dar s-a încheiat cu o încercare consolatoare de a-l înlocui pe Alexandro Savin.

Italia a păstrat doar trei jucători după ce s-a luptat cu Portugalia 38-31 la Lisabona weekendul trecut, dar a câștigat al treilea test la rând. Italienii își vor încheia turneul de vară împotriva Georgiei la Batumi weekendul viitor.

Menoncello a marcat prima încercare a Italiei, dar Florin Flaicu, care a jucat cel de-al 129-lea Test și primul din martie 2021, a lovit două penalty-uri pentru a pune gazdele în avantaj.

Italia a ratat doi pași ofensivi și o lovitură de pedeapsă din partea lui Tommaso Allan, la prima sa pornire din februarie 2020, dar flyhalf a marcat o încercare de a antrena proprietarul tricoului numărul 8, Toa Halafihi, și Scrumhalf Alessandro Garbisi.

Un minut mai târziu, bretele lui Ivan Nimr s-a rupt cu sprijinul cățelui Gianmarco Lucchesi și încuietoarea lui Nicolo Cannon a dispărut.

După pauză, o pauză a fost încheiată de lateralul Pierre Bruno de Garbisi, fratele mai mic al lui Paolo, care i s-a alăturat în minutul 58.

READ  Polonia, Ungaria și Slovacia interzic cerealele ucrainene

Contraatacul lui Ange Capuozzo a dus la a doua încercare a lui Minoncello, în timp ce Alan a pregătit o încercare pentru mijlocașul Marco Zanon înainte ca înlocuitorul prostituat Giacomo Nicotera să plece.

Alan a terminat cu 15 puncte, iar Italia a marcat a doua cea mai mare diferență împotriva României.

România se îndreaptă spre Uruguay pentru două examene la Montevideo.