Jurgens și Nevezis au pierdut în prelungiri, iar Algiris a pierdut la mijlocul tabelului Baschet

Jurgens și Nevezis au pierdut în prelungiri, iar Algiris a pierdut la mijlocul tabelului  Baschet

Kedainiai Nevežis, clubul gazdă al baschetbalistului eston Carlos Jørgens, a fost nevoit să accepte a 10-a înfrângere luni, când a pierdut 90:91 în fața lui Pasvalys Pieno Zvaigzdes, care a lovit șutul câștigător cu două secunde de la finalul meciului.

Jucând acasă, Nevežis și Pasvalyse Pieno Zvaigzdes au jucat egal în primul sfert, dar în al doilea sfert oaspeții au condus cu 11 puncte. Dar până la sfârșitul primei reprize, clubul local Jurgens era la două puncte. Dar la finalul celui de-al treilea sfert, echipa Pasvalis s-a extins la nouă puncte, care s-a extins la 12 puncte la începutul sfertului decisiv.

Apoi Nevežis a început să reducă treptat succesul și a ajuns la egalarea cu trei minute înainte de finalul meciului. Gazdele au luat un alt gol cu ​​un minut și jumătate de la sfârșit, dar șutul de la distanță al lui Martinas Arlauskas i-a pus pe oaspeți în avantaj cu două goluri. Cu toate acestea, cu trei secunde înainte de finalul meciului, Courtney Ramey a fost faultată, iar americanca a făcut două aruncări libere precise în prelungiri.

Nevežis a luat conducerea la două lovituri ale lui Ignas Vaitkus cu 50 de secunde rămase de la final, dar Kadeem Jack i-a pus pe oaspeți la un punct cu 36 de secunde rămase. Vaitkus nu a reușit să înscrie un punct în plus pentru Nevežis în infracțiunea care a urmat, iar Jordan Watson a lovit un șut de două puncte cu două secunde rămase pentru a-i oferi lui Pasvalys conducerea clubului. Rami nu a lovit în următorul atac și Neves a fost forțat să renunțe la 90:91 (21:21, 18:20, 19:26, 26:17, 6:7).

READ  O sală de evenimente polivalentă care urmează să fie construită la Brașov în următorii trei ani

Jurgens a petrecut aproape 18 minute pe teren și a contribuit cu șase puncte, cinci recuperări și două pase decisive. Estonul a lovit două din opt lovituri din teren, ambele aruncări libere trecând prin cerc. Ignace Vaitkus și Sean McNeil au marcat fiecare câte 18 puncte, iar Vaitkus a obținut și șapte recuperări.

Jordan Watson, care a marcat golul victoriei, a încheiat jocul cu 27 de puncte, cinci pase decisive și trei recuperări. Simas Jarumbauskas și Kadeem Jack au adăugat fiecare câte 18 puncte și au cochetat cu o dublă-dublă, Jarumbauskas a renunțat la o revenire, iar Jack a avut două.

Este a zecea înfrângere din acest sezon pentru Neves, care îl depășește pe Xiaoliai, care ocupă ultimul loc în clasamentul, datorită meciului dintre ei. BC Wolves, care a câștigat zece meciuri, continuă să conducă clasamentul, iar Kaunas Algiris a pierdut luni în fața Klaipeda Neptunas cu 76:88 și rămâne pe locul doi.