Sirvel a fost aproape de podium în competiția din clasa HC din SUA

Canadian Jennifer Jackson (Liv Factory Racing; 1:23.45) a câștigat, urmată de compatriota Ella McPhee (Pivot Cycles – Ote; 1:26.06) și americanii Makenna Kellerman (Bear National Team; 1:26.53) și Sophia White (BH Coloma Team) ; 1:26.53). 27.40) și mexicana Maria Carolina Flores Garcia (1:32.10). Timpul lui Serville a fost 1:32.10. În ceea ce privește invitarea pe podium a primelor cinci sportive feminine de cros la Jocurile Olimpice, se poate spune că estoniană a fost la nouă secunde distanță de acesta.

„Cursa de sâmbătă a fost totul despre lupta și așteptarea încheierii cursei. Vremea caldă și-a făcut în sfârșit treaba”, a spus Servel după cursă. „În general, am fost mulțumit de rezultat, dar sunt puțin dezamăgit că HC nu a putut nu prind a cincea femeie din cursă. În același timp, au fost strânse din nou câteva puncte UCI importante.”

Americanul Riley Amos (Trek Factory Racing – Pirelli; 1:23.15) a câștigat primul loc în cursa de elită masculină. Locul doi și trei au revenit canadienilor Carter Woods (Giant Factory Off-Road Team – XC; 1:23.48) și Cole Bunchard (Pivot Cycles – Ote; 1:24.05). Estonienii Josip Messi și Kirill Tarasov (ambii Trey Trek Team) au terminat pe locurile 58, respectiv 61.

Messi și Tarasov au concurat și în cursa pe pistă scurtă, care a fost câștigată de americanul Christopher Blevins (Specialized Factory Race; 20.34). În spatele lui se aflau pilotii echipei Giant Factory Off-Road XC Carter Woods (+20.35) și Jens Scheuermanns (20.37). Tarasov (21.47) a ocupat locul paisprezecea, iar Messi (21.50) a ocupat locul cincisprezece.

„A fost un grup surprinzător de mare la începutul concursului olimpic. A fost stabilit un ritm foarte bun în primele tururi. Din păcate, nu m-am putut adapta cu picioarele și corpul în acea zi și a trebuit să accept rezultatul prost”, a spus Messi. „A fost o cursă pe pistă scurtă.” „Vineri a fost o mare luptă de la început.”

READ  The Connecticut Sun a numit-o pe fiica lui Hakim, Abi Eljoun, ca antrenor asistent senior sub conducerea lui Stephanie White, Hartford Courant.

Tarasov a adaugat: „Am reusit sa merg cu prima jumatate a cursei in cursa pe circuit scurt. In a doua jumatate am fost in grupa de urmarire. Din pacate, lucrurile nu au mers bine sambata. Cate zile de competitie in un rând face treaba asta.”

Miercuri, Serville, Messi și Tarasov s-au întrecut și ei în competiția de clasa 1 desfășurată la Fayetteville. Serville s-a clasat din nou pe locul șase în competiția feminină de elită, cu un timp de 1:35.50. Jackson a luat victoria (1:26.23). El a fost urmat de McPhee (1:30.39) și Kellerman (1:32.07).

„Sunt mai multumit de competitia de miercuri. Am putut sa muncesc mai mult si sa ma implinesc acolo in functie de clasa”, a spus Servel.

Messi a terminat pe locul 27 (1:37.50) și Tarasov pe locul 28 (1:37.50) în competiția masculină de elită. „Miercuri a fost o călătorie bună pentru mine, pentru că am putut să depun efort maxim acolo și cifrele de putere au fost foarte bune și pentru mine”, a adăugat Messi. Tarasov a recunoscut si ca a intrat intr-un ritm bun in aceasta competitie.

Americanii Blevins (1:27.22) și Amos (1:27.25) au obținut dubla victorie. Woods a terminat pe locul al treilea (1:27.46).