Kalev/Cramo au fost nevoiți să se mulțumească cu o medalie de argint în liga combinată | Baschet

Kalev/Cramo au fost nevoiți să se mulțumească cu o medalie de argint în liga combinată |  Baschet

BC Prometi a câștigat Liga de baschet Estonia-Letonă PAF pentru al doilea sezon consecutiv, învingând în finală câștigătorii turneului principal BC Kalev/Cramo 91:83 (29:25, 14:26, 23:9, 25:23). A avut loc la Unibet Arena.

Startul meciului a continuat ca o luptă egală până la ora 18:18, apoi Brumeti a preluat conducerea și a câștigat deschiderea 29:25. La începutul celui de-al doilea sfert, Calif și-a construit un avantaj de 14-0, iar Brumeti s-a trezit la un diferență de opt puncte (51:43) la finalul primei reprize.

În al treilea sfert, atacul lui Calif a lovit un val, iar Brumeti a preluat din nou conducerea susținut de un jet de 13:4. Deși sfertul decisiv a fost din nou mai egal, Brometi a reușit să mențină conducerea, iar la fluierul final, clubul ucrainean a fost încoronat pentru al doilea an consecutiv campion al ligii comune.

Ambele echipe au luat 43 la sută din loviturile lor din afara terenului (Calev 29/66, Prometi 31/72). Prometei a fost ceva mai precis la loviturile de la distanță (33% vs. 32%) și de la linia de aruncare liberă (76% vs. 72%). În confruntarea tabelului, Brometi a ocupat locul doi (41:40), iar clubul ucrainean a avut, de asemenea, mai puține fluctuații (6:11).

În calitate de câștigător, Gian Calwell Lopez a marcat 26 de puncte, a avut și două recuperări și două pase decisive. Ty Odias și David Kennedy au contribuit cu 18 și, respectiv, 16 puncte, în timp ce Kennedy a obținut și 12 recuperări.

Kregor Hermit a marcat 27 de puncte și a luat nouă panouri. Siviri Kokiainen a adăugat 16 puncte, Ben Suhnjou 11 puncte, iar Mick Jurkatam 10 puncte.

READ  Germania a învins Macedonia de Nord pentru a încheia runda de calificare la Cupa Mondială | Buffalo Sports

Medalia de bronz a fost luată de VEF Riga, care a învins Ventspils cu 84:76 (25:22, 18:17, 19:17, 22:20) în meciul de pe locul trei desfășurat vineri.