Kane, care căuta primul gol, nu a fost scutit de ofsaid sau VAR – Soccernet.ee

Juventus, concurând pe primul loc cu AC Milan, a trebuit să se chinuie mult timp pentru golul victoriei împotriva Hellas Verona, dar a meritat până la urmă.

Echipa de la Torino a marcat împotriva Veronei în minutul 14, când Moise Kean, care a primit o pasă de la Bremer, a driblat pe lângă doi adversari și a șutat mingea în corner de la aproximativ 20 de metri distanță. Tehnica semi-automată a ofsaidului a scos la iveală că călcâiul lui Kane era în ofsaid în momentul pasei, așa că golul nu a fost acordat.

Șase minute mai târziu, Kane a fost din nou periculos, urmărind primul gol din ligă. O centrare scăzută a lui Filip Kostic de pe stânga a ajuns la Kane, care a luat mingea cu prima atingere, dar mingea a trecut pe lângă bară. În minutul 36, Kostic a provocat din nou bătăi de cap fundașilor Veronei când compatriotul său Dusan Vlahovic a primit o lovitură de cap din centrarea sârbului, dar golul atacantului l-a dejucat.

Juventus, care a avut șapte șuturi, nu a reușit să spargă apărarea defensivă a Veronei în prima repriză. Oaspeților li s-a permis să lovească de patru ori, dintre care una a zburat spre poartă.

Juventus a încercat să compenseze diferența înainte de finalul primei reprize. În minutul 48, o altă centrare a lui Kostic a ajuns în suprafața de pedeapsă a Veronei, dar Kane, care a început complet, nu a reușit să îndrepte mingea în poartă.

În minutul 53, se părea că Kane și-a găsit în sfârșit drumul când a îndreptat cu capul centrarea lui Weston McKennie de pe dreapta, dincolo de Lorenzo Montipo. O verificare VAR a scos la iveală că Kane, cel care a inițiat atacul, a recuperat mingea de la adversar cu ajutorul unui fault, motiv pentru care nici această lovitură nu a fost luată în calcul.

READ  Silent Hill 2 Enhanced Edition remediază în sfârșit o eroare de blocare veche de 20 de ani

Atacul lui Juventus a continuat, dacă nu ar fi fost intervenția lui Montipo, mingea în minutul 64 a lui Federico Chiesa din afara suprafeței de pedeapsă ar fi ajuns sub transversala de la Verona. Cinci minute mai târziu, Juventus a mai avut o mare șansă când Vlahovic a ratat cu călcâiul centrarea lui Manuel Locatelli, iar șutul lui Chiesa a fost blocat de Davide Farone în timp ce stătea pe linia porții.

În al doilea prelungiri, Kenan Yildiz a avut ceea ce părea a fi cea mai bună șansă a meciului de a pecetlui victoria pentru Juventus, când Arkadiusz Milik i-a extins liftul lui Locatelli pentru ca turcul să-l poată înfrunta pe Montepu, dar șutul lui Juventus a zburat peste poarta Veronei.

Cinci minute mai târziu, îndelung suferindă Vanna Dam a spart blocul defensiv al adversarilor. Centrarea lui Federico Gatti a zburat peste capul lui Miljko și a lovit bara, iar Andrea Cambiasso a introdus mingea în plasă. 1:0! Acesta a fost primul gol în tricoul lui Juventus pentru fundașul în vârstă de 23 de ani, care s-a mutat anul trecut la Torino.

Echipa lui Massimiliano Allegri se află temporar pe primul loc în clasamentul ligii cu 23 de puncte, după Inter și Milan, care au jucat un meci mai puțin, cu unul, respectiv două puncte. Verona rămâne pe locul 16 cu două victorii, două egaluri și șase înfrângeri.

Este posibil ca un alt club din Torino să simtă bucuria victoriei. Echipa care poartă numele orașului a învins Lecce cu 1:0 cu un gol de Alessandro Bongiorno și a urcat pe locul 13 cu 12 puncte. Sassuolo și Bologna s-au mulțumit cu un egal 1-1, prima echipă urcând pe locul șapte, iar echipa a doua menținând locul cincisprezece la rând.