Lupa pe | Tamika, care a venit la meci ca un lup curajos, a lovit pieptul lui Viims plin de gloanțe (galerie foto!) – Soccernet.ee

Lupa pe |  Tamika, care a venit la meci ca un lup curajos, a lovit pieptul lui Viims plin de gloanțe (galerie foto!) – Soccernet.ee

În meciul de tranziție din Super League, Tameka Wiems de la Tartu a clarificat asta deja în primul meci, pe care l-a câștigat complet cu 5:0. În ciuda pierderii oportunităților de avansare, a fost și o lecție valoroasă pentru copiii din Viimsi.

Deja în minutul al patrulea, viimenii i-au făcut un cadou lui David Lehter, dar după prima atingere a atacantului Tammeka, portarul Viims, Rasmus Armas, a ajuns în continuare la minge. Dar în minutul 11, a venit ceea ce stătuse în aer, când o minge lungă din spate a ajuns la Ahmed Adebayo Bashiri, care l-a înfruntat pe Armas între cei doi fundași centrali și a deschis scorul cu un șut perfect. 0:1.

Cinci minute mai târziu, Tamika a avut o șansă dublă minunată de a mări scorul, dar mai întâi Armas Bachir a făcut o salvare strălucitoare dintr-un șut cu capul, iar un moment mai târziu Robert Ledvi a blocat mutarea lui Herman Bidmansson. Dar încetul cu încetul, Viims a început să aibă și ocazii, în minutul 35, cel mai deștept jucător al lor, Gregor Litmets, a avut două șuturi, dar imediat ce mingea a intrat în poartă apoi Richard Aland, care s-a grăbit să salveze șansa, a marcat zero. poartă.

Dacă nu te trage… Tamika a venit cu mingea și în minutul 37 Bashir a reușit să arunce pentru a doua oară mâinile spre cer. După o confruntare cu David Leiter, a făcut o mișcare lungă solo, lăsând în urmă mai mulți apărători, apoi, după ce l-a atacat pe Armas, a trimis mingea în plasă din afara fileului – 0:2.

Oricare ar fi fost planurile lui Viimsi în repriza secundă, Tammeka i-a stricat în mai puțin de un minut. Revenit pe teren, a fost acordată o lovitură de colț rapidă, cu Kevin Anderson dirijând mingea înainte și Giacomo Ugieri, care zărise stâlpul din spate, împingând-o în poartă. 0:3.

Nu se poate spune că Vimsi a fost spart pentru că, de exemplu, în minutul 57, Alland a fost nevoit să salveze un șut minunat. Anderson i-a pasat mingea lui Litmets, care a jucat singur șutul, dar Alland a reușit să lovească stâlpul cu vârful degetelor, iar de acolo a revenit în teren. Și din nou, Tamika a fost pedepsită, pentru că în minutul 64 fundașii Vims au avut o problemă cu centrarea lui Lehter, mingea a ajuns la Tanel Tamek și fundașul a pus-o cu bucurie sub transversală – 0:4.

READ  Calificări la UEFA Euro 2024: Țara Galilor suferă înfrângeri șoc pe teren propriu cu Armenia și Irlanda de Nord, în timp ce învinge Irlanda

Viimsi nu a mai avut mare lucru de pierdut, a căutat din greu un gol, dar fără rezultate. În minutul 70, înlocuitorul Josip Lutz a șutat peste o poartă goală și au mai fost ocazii de jumătate până când Tamika a rezolvat lucrurile în minutul 89. Leiter a centrat, Dominik Lanots a șutat mingea și mingea a intrat în poarta lui Vimes pentru a cincea oară. 0:5 Lasă doar posibilități foarte teoretice pentru reluarea echipei Premier League de duminică.

Soccernet.ee a furnizat următoarele note despre joc:

1. Experiențele sunt blocate

Tameka a fost foarte șubredă în Premier League anul acesta. Dar asta este Premier League. După meci, antrenorul de la Tartu, Marti Bahn, a evidențiat diferența de viteză și abilitatea extremilor săi de a apăsa puternic pe tot parcursul meciului, iar portarul Vimes, Rasmus Armas, a subliniat încă o dată puterea, referindu-se la cele două lovituri ale lui Bachir. Aveau amândoi dreptate, pentru că Tamika era în cele din urmă superioară lui Vimes în multe aspecte.

Faptul ca si dupa un sezon prost tartanii au reusit sa domine in acest fel indica faptul ca Viimsi a evoluat bine in fata Narva Trans in competitia de cupa de acum 11 zile, dar au fost ajutati si de pasivitatea adversarilor. Acolo – și cu sezonul din Premier League în spate – au reușit să domine meciurile, dar nu acum împotriva unei opoziții mai puternice.

Comparând șansele de gol, șansele lui Viims au fost destul de bune și nu întâmplătoare, dar au jucat bine pentru a marca ei înșiși 2-3 goluri. Cu toate acestea, doar Tamika a marcat, și nu doar pentru că Bashir a fost superior din punct de vedere fizic față de fundașii adversarilor. A fost doar un gol aici, un altul a adăugat de acolo, iar până la urmă am avut un avantaj împotriva lui Vimes, care a fost folosit și el de cinci ori.

2. Bashir a apărut din nou ca lider

Torts nu i-a putut ajuta pe marcatorii suspendați Kevin Matas și Patrick Jeanro Vilma, care joacă întotdeauna un rol important în jocul de atac, dar au avut un lider clar în atacuri sub forma lui Ahmed Adebayo Bachir. Nici faptul că David Lehter a jucat un joc foarte bun alături de el nu a fost lipsit de importanță, dar primele două goluri s-au datorat în mare parte vitezei, puterii și preciziei lui Bachir în finalizare. Tameka nu se poate abține să nu se scarpină în cap și să se întrebe unde ar fi fost dacă Bachir ar fi fost alături de ei de la începutul sezonului, nigerianul a marcat 11 goluri în 18 meciuri în toate competițiile de la sfârșitul verii.

READ  Tinerii lui Nõmme United vor începe cu meciuri decisive în Liga Baltică | fotbal

3. Voința lui Vimsi este demnă de închinare

Există multe moduri de a pierde. Având în vedere că Viimsi este atât de inferior din punct de vedere numeric, nu ar trebui să uităm că cinci dintre jucătorii lor cheie deservesc în prezent țara. Gregor Limtits, Oscar Olek, Martin Gall, Johan Kor și Karl-Erik Kaljuvy nu trec prin serviciul militar într-o grupare sportivă precum extremul tătar Tanil Tamek, de exemplu, ci în mod obișnuit. Asta înseamnă că ești răspândit în toată țara și este greu să ajungi la joc, totuși toți cei cinci băieți au fost pe teren într-un moment important.

Un alt lucru este cât de multă expunerea la arme în octombrie afectează felul în care arată bărbații. Fără îndoială, într-o oarecare măsură, dar de exemplu, nu a fost atât de clar din acțiunile liderului echipei Lehtmets. De remarcat este și faptul că Limitets, care anul acesta a marcat 25 de goluri în Premier League, a suferit o accidentare gravă la gleznă în urmă cu aproximativ zece zile împotriva lui Trans, dar ratarea unui meci atât de important nu era o opțiune pentru el.

Viims și-au arătat și spiritul de echipă, pentru că au încercat până la capăt chiar și într-o situație în care o altă echipă ar fi putut fi convulsivă, de exemplu, „ținând” scorul 0:3. Cu toate acestea, probabil că nu ar fi creat o situație mult mai bună pentru reluare. Viimsii sunt in pericol, de data aceasta pericolul nu s-a justificat, si exista o mare probabilitate ca anul acesta sa nu fie promovati in Premier League. Dar având în vedere că nu există niciun motiv să ne îndoim că Viimsii vor fi din nou în căutarea unui loc în Premier League sezonul viitor, există ceva pozitiv de luat dintr-o pierdere atât de mare.

READ  Federația Română de Fotbal pedepsește Federația Română de Fotbal pentru scandările „Serbiei” în meciul din Kosovo

4. Omul meciului – Herman Bedmansson

Acest titlu i-ar putea fi acordat lui Bashir, care a marcat două goluri, sau lui Lehter, care a marcat trei goluri, sau chiar oricăruia dintre oamenii lui Tameka, pentru că nimeni nu a rămas în afara echipei. Dar energia lui Bedmansson a fost cea care părea să-i ajute pe tartani nu doar să domine mijlocul terenului după primul fluier, ci și să preseze pe oamenii lui Vimes până când adversarii au greșit în cele din urmă.