Naționala de sală a Estoniei, care a ieșit dintr-o situație de pierdere, a obținut o victorie în fața Moldovei cu două goluri la unu – Soccernet.ee

Echipa masculină de futsal a Estoniei, care și-a revenit după un deficit de două goluri, ar fi învins Moldova cu 4:2 în primul meci internațional al anului la Keele Sports Hall. Jalgpall.ee.

Moldova, care a dominat prima repriză, a luat conducerea în minutul opt când Sergio Tacu a marcat. Cel mai bun moment al deschiderii Estoniei a venit la începutul meciului, când Stanislav Gusev a ratat de puțin o lovitură de colț. Astfel, cele două echipe au intrat în prima repriză cu Moldova conducând cu 1-0.

În repriza secundă, imaginea meciului s-a schimbat, echipa Estoniei a început să domine și să creeze multe ocazii bune. Dar moldoveanul Valerio Georgorov a fost primul care a marcat, în minutul 32. Estonia a răspuns puțin mai mult de un minut mai târziu: Artyom Kobani, blocarea cuștii oaspeților, a blocat șutul de la distanță al lui Ervin Stovey, dar Denis Vnukov a reușit să profite de urma. -situație de sus – 1:2. Aceeași doudă a fost ascuțită și în minutul 34, când Stoff i-a centrat o lovitură liberă lui Vnukov, care a egalat.

Cu trei minute înainte de finalul meciului, Moldova a primit o lovitură liberă în fața porții gazdei, dar mingea a aterizat în poala lui Buskin. Un minut mai târziu Estoniei a primit o lovitură liberă de la zece metri, pe care Ervin Stoff a transformat-o. După ce a pierdut pentru prima dată, Moldova a început imediat să atace, dar jucătorii estonieni le-au luat locul în apărare. Pasa oaspeților a fost interceptată de tricourile albastre, iar Vnukov, care a primit mingea o clipă mai târziu, a tras instrumentul în poarta goală a Moldovei în fața propriei porții. Aceasta a fost a treia lovitură pentru Vnukov și a patra pentru Estonia.

READ  Wildcard Gasparyan supără numărul unu în Rusia

Dmitri Skipersky, antrenor asistent al naționalei Estoniei, a declarat după meci că, în ciuda eșecurilor, echipa a fost încrezătoare până la final. „În prima repriză, nu totul a decurs așa cum era planificat. Doi bărbați au fost răniți în timpul încălzirii, așa că planurile au trebuit schimbate rapid”, a declarat Skiperski pentru Jalgpall.ee. „În prima repriză, am spus că 0:2 nu este o înfrângere la futsal și trebuie să adaugi cel puțin un procent la rezervele tale – un procent părea a fi jucat prea mult, pentru că am reușit să egalăm și apoi să câștigăm. a doua repriză, am văzut fotbal foarte frumos.” Pe teren, Estonia a avut toate configurațiile și pentru asta ne-am pregătit și ne-am planificat.

Skiperski a adăugat că, din moment ce echipa Estoniei nu a câștigat prea mult, rezultatul obținut a fost mai dulce. „Moldova este centrul european de futsal (Moldova ocupă locul 23 în clasamentul european de futsal, Estonia este pe locul 47 – Ed.) și este foarte frumos să-i învingi”, a spus Skiperski. El a adăugat: „Dacă vă gândiți la calificările Campionatului European din aprilie viitor, acesta este un semnal pentru alte echipe că ne pregătim și ne pregătim pentru aceste meciuri.”

Meciul retur dintre Estonia și Moldova va avea loc duminică, 4 februarie, de la ora 14:00, în Sala Sporturilor Söll. Biletele pentru întâlnire sunt disponibile Pe site-ul Asociației Estoniene de Fotbal Și În biletul de avion. Puteți urmări meciul în direct pe Jalgpall.ee.