Michels a terminat în primii zece în cursa de o zi belgiană de nivel înalt

Belgienii Tim Merlier (Soudal Quick Step; 4:17.04) și Jasper Philipsen (Alpecin-Dessoninck) au câștigat dubla. Olandezul Dylan Groenewegen (Jayco AlUla Team) s-a clasat pe locul al treilea.

„Din păcate, am pierdut deja doi tipi la startul cursei: Gerben Theissen și Arne Maret. Ambii au căzut și și-au rupt gleznele. Evident, Gerben trebuia să fie alergătorul nostru, iar Arne trebuia să fie responsabil de poziția sa la sfârșitul”, a spus Mikkels. Așa că, am trimis un bărbat la alergători și mi-am lăsat mâna liberă până la final.”

„Ceilalți colegi de echipă m-au ajutat cât au putut să mă poziționez în cele mai importante locuri de pe circuitele orașului, dar a trebuit totuși să conduc mult în vânt în ultimii kilometri, așa că cu siguranță a dat roade puțin. .” a continuat Michaels. „Nivelul alergătorilor este întotdeauna foarte ridicat în această cursă, așa că sunt mulțumit că am gestionat bine lupta pentru poziție și am obținut un rezultat normal.”

Frank Aaron Ragiello (Team dsm-firmenich PostNL; +0,34) a terminat pe locul 77 în aceeași cursă.

În cursa feminină cu același nume (UCI 1.1; 130.5 km), olandeza Lorena Wiebes (Team SD Worx – Protime; 3:12) a ocupat primul loc, lăsând-o pe compatriota Charlotte Cole (Team dsm-firmenich PostNL). Italiana Martina Fidanza (Ceratizet) în spatele ei la linia de sosire – WNT Pro Cycling Team). Campioana Estoniei Laura Lisette Sander (AG Insurance – Soudal NXTG) a terminat pe locul 35, Elisabeth Ibras (UAE Team ADQ) pe locul 39, Aidi Jerdi Tuisk (Team Coop – Repsol; +0,32) pe locul 68 și Elena Tasan (Dolcini O'Shea) +1,19) . ) locul 98.

READ  Weekend de aur pe ringul de dans: România se află pe primul loc în cel mai mare sport de dans din lume

Belgianul Quentin Hermans (Alpecin – Dekoninck; 4:40,59 d) a câștigat a treia etapă (190,9 km) a Turului Bascilor (UCI 2.UWT) din Spania, în fața italianului Edoardo Zampanini (Bahrain – Victorious) și a spaniolului Alex Arnburu (Movistar). Echipă). )). Rein Taaramäe (Intermarche – Wanty) a terminat pe locul 76 și a câștigat același timp ca și câștigătorul.

Slovenul Primoz Roglic (Bora-Hansgrohe) rămâne liderul clasamentului general Velotoor, pierzând în fața belgianului Remco Evenepoel (Soudal Quick Step) cu șapte secunde și în fața danezului Matthias Skilmoz (Liddle-Trek) cu zece secunde. Taaramäe (+3,58) se află pe locul 122. Joi va avea loc etapa de 157,5 km pe traseul Etxaari Aranatz – Ligotio.

În a doua etapă (162,1 km) a Turului de mai multe zile din Pays de la Loire (UCI 2.1) din Franța, Norman Vahtra (+4,07) a terminat pe locul 80, iar Wright Arm (ambele Van Rissell-Roubaix; +7,28) a terminat pe locul 91. . loc. Francezul Eoin Cousteau (Arkia – B&B Hotels; 3:41.36) a câștigat solo. Irlandezul Sam Bennett (Decathlon AG2R La Mondiale Team) și francezul Emilien Guinier (TotalEnergies) au terminat cursa după opt secunde.

Odată cu victoria sa de etapă, Costillo a devenit și liderul general, în fața olandezului Maren van den Berg (EF Education – Easy Post) cu șapte secunde și a italianului Cristian Sparagli (Team Koratec – Vinny Fantini) cu 11 secunde. Vahtra (+4,17) este pe locul 77, iar Ärm (+7,38) pe locul 86. Turul cu bicicleta este programat să înceapă joi pe o distanță de 159,8 kilometri, cu două teleschiuri de clasa a treia rămânând pe traseu.