Mistra și-a câștigat un loc în sferturile de finală ale Ligii Baltice

Mistra a învins ieri VHC Šviesa într-o bătălie finală palpitanta, soarta meciului fiind decisă doar după o aruncare liberă din ultima secundă, pe care portarul gazdelor Armis Priscus a reușit să o salveze. Deși Mistra nu a reușit să-și asigure un loc în semifinale, punctele au trebuit să rămână acasă pentru a-și asigura cel mai bun loc posibil în sferturile de finală.

La începutul meciului, Mistra a preluat conducerea și cu ajutorul apărării preponderent puternice și a salvarilor lui Armis Priscus, susținute de atacuri rapide, au condus cu 7:4 la mijlocul primei reprize. Deși gazdele au comis unele faulturi tehnice și șuturi ratate, au câștigat un avantaj de 16:12 în vestiar cu ajutorul a patru goluri din întârziere ale lui Volodymyr Cherban.

„În comparație cu clubul lor anterior, Mistra este o echipă mult mai experimentată și mai puternică. Până acum a fost interesant să înveți și să te antrenezi într-un mediu nou. Va dura ceva timp pentru a te integra pe deplin în noul mediu și a fi parte din nou. mecanism, și nu un individ individual”, a început Volodymyr Shcherban, pe care sa mutat la Mistra de la HC Tallinn în urmă cu câteva săptămâni.

„Sezonul acesta îi putem învinge pe toată lumea din Liga Baltică. Sper ca și contribuția mea să crească de la meci la meci și să fiu mai util echipei. Acum ne așteaptă Dragonas, care este o echipă relativ tânără, și sperăm să transformăm asta în avantajul nostru și să ne calificăm la turneul final”, a conchis jucătorul care a marcat astăzi Patru goluri.

Din moment ce Viljandi HC a reușit să-și câștige meciul și Dragunas a învins LSPA, Põlva Servit, al cărei meci final se va disputa sâmbăta viitoare, are șansa de a oferi Mulks o pasă directă la turneul final dacă reușesc. Asta înseamnă că Mistra îl va înfrunta în sferturile de finală pe 23-30 martie pe HC Dragonas, care a pierdut de două ori în acest sezon. Turneul final al Ligii Baltice se va desfășura între primii doi câștigători ai turneului principal și câștigătorii sferturilor de finală în perioada 13-14 aprilie.

READ  „Suntem cu adevărat îngroziți” - România luptă pentru a împiedica guvernul să anexeze stadionul după renovarea sa