nota | Miguel l-a învins pe Torres? Kalev nu a „jucat doar” pentru Livadia – Soccernet.ee

nota |  Miguel l-a învins pe Torres?  Kalev nu a „jucat doar” pentru Livadia – Soccernet.ee

Nu e de glumă, Talina Livadia a pierdut din nou puncte. Talina Kalev a dat a treia remiză a sezonului echipei lider.

Să întoarcem mașina timpului la acum trei zile, când Califf a învins-o pe Nome United cu 2-0 pe Kadrioro Stadium. În interviul de după meci, șeful Calif, Daniel Miguel, a spus că așteaptă cu nerăbdare turneul U-19 Elite League de vineri, unde ar putea obține un bilet la Youth Champions League împotriva colegilor lor de la Narva Trans, în loc să joace pentru Livadia. .

„Avem finala vineri, trebuie să ne gândim la asta”, a spus Miguel duminică săptămâna trecută „Trebuie doar să ne confruntăm cu Livadia miercuri”. Această „doar piesa de teatru” a fost un subiect de discuție în multe talk-show-uri și comentarii, iar mulți s-au întrebat dacă Kalev ar lovi cu adevărat pe Livadia cu pălăria?

Așa că să venim la azi. În primele etape ale meciului, Levadia a fost echipa mai ambițioasă, dar Calif a rămas bine în joc. După un sfert de oră, oaspeții au preluat controlul meciului. Daniil Sheviakov a trimis o lovitură liberă din stânga în suprafața de pedeapsă, unde George Bank a pus mingea în fața porții pentru Ats Borghi, care a marcat. 0:1. Apărătorii Livadiei, deveniti extrem de pasivi, urmăreau toate acestea cu gura închisă.

Ats Borgi Kalev i-a pus în avantaj în minutul 15 Foto: Jana Biber

Tricoșii verzi, care mai devreme fuseseră mai activi cu mingea, au avut mai multă inițiativă, dar spatele lui Oscar Forsman a rămas curat. Mingea a trecut de mai multe ori în fața porții lui Kalev, dar niciunul dintre jucătorii Livadiei nu a mai putut continua. Cel mai aproape de egalare a venit în minutul 37, când Joao Pedro, care a primit o pasă de la Edgar Torre în interiorul suprafeței de pedeapsă, i-a pasat lui Felipe Felicio, care se afla în suprafața de pedeapsă, și care a lovit transversala.

În al doilea sfert de oră, Livadia a continuat să caute egalizarea. În minutul 51, Richie Musaba i-a pasat lui Mark Oliver Rosenop, care se afla la 20 de metri de poartă și niciun adversar nu a ajuns la el. Ca o alegere logica, estonianul a tras de la distanta si atat de bine incat mingea a ajuns in spatele lui Forsman – 1:1. Roosnupp a fost productiv pentru al doilea joc consecutiv.

READ  Europa Centrală, Balcanică, Atleții Visează Glorie la Beijing

Levadia și-a continuat dominația și s-a apropiat de poarta adversă în mai multe rânduri, dar tricourile verzi au lipsit de hotărâre. În minutul 75, Burama l-a aruncat pe Fumba Oni Sutari în fața suprafeței de pedeapsă a echipei sale, după care arbitrul Gregory Oshumkov i-a acordat o lovitură liberă lui Kalifi, dar acesta a lăsat cartonașul în buzunar. Marek Kaljumai, care se afla în spatele mingii, a lovit-o de cușca Livadia, astfel încât a zburat printre degetele lui Karl-Andre Wallner – 2:1 Kalev este în față pentru a doua oară.

Joao Pedro, care a executat lovitura de pedeapsă, a egalat.  Foto: Jana Bibar

Gazdele se confruntau cu a doua înfrângere a sezonului, dar apoi miracolul s-a întâmplat când un corner din piciorul lui Ioan Yakovlev a lovit mâna lui Kalgomay. La început, fluierul lui Oshumkov a tăcut, dar după câteva momente s-a verificat VAR, apoi arbitrul a revăzut el însuși situația folosind monitorul, apoi a acordat un penalty pentru Levadia, care a fost marcat de João Pedro. 2:2. În interviul de după meci, Kalgomayi a confirmat că mingea i-a lovit mâna. În cele șase minute suplimentare, niciuna dintre echipe nu a fost mai precisă, iar egalitatea s-a decis. Note Soccernet.ee despre meci:

Moment de transformare Managementul Calif. Levadia a fost echipa mai bună și mai stăpână asupra mingii pe tot parcursul meciului, dar asta nu a însemnat mare lucru în faza de atac. Gazdele aveau nevoie de Kalev să preia inițiativa, iar atunci au început să se întâmple lucrurile în atacul lui Livadia. Și așa de două ori.

În prima repriză, atacurile lui Livadia au fost prin Joao Pedro.  Foto: Jana Bibar

Surpriza | Livadia mușcă. Livadia ar fi probabil de acord că au fost neglijenți în prima repriză. Atacau adesea din aripa dreaptă, unde erau prezenți Pedro și Edgar Torr, ale căror cruci treceau pe lângă Calif, dar nu erau periculoși pentru că nu avea cine să continue. Nici Felicio nu a făcut o impresie bună, în timp ce între timp nici nu a putut să lovească de jantă.

READ  Alex Ella urcă la nr. 505

În al doilea sfert de oră, Livadia a început să atace din aripa stângă, întrucât Russnob i-a permis lui Michael Schjoning Larsen să centreze sau să-l lovească la mijloc. Această soluție pare să funcționeze puțin mai bine. Cu toate acestea, este rezonabil să ne întrebăm dacă ideile lui Levadia s-au epuizat în 14 meciuri, pentru că nu își vor putea surprinde adversarii cu ceva nou.

Cataracta | Daniel Miguel. Referitor la întrebarea pusă în titlu, Miguel pare să fi întors nasul la Coro Torres, indicând că gândurile lui Calif nu sunt miercuri, ci vineri. Privind retrospectiv, se poate spune că Calif a luat acest meci foarte în serios și rezultatul a fost o remiză grozavă.

Daniel Miguel a construit fundația cu un discurs grozav.  Foto: Jana Bibar

Ce atunci? | Livadia așteaptă finala, la fel și Kalev. Pentru Levadia a fost o repetiție generală pentru finala de cupă de sâmbătă, unde se va juca Pede Linnamescona. În acest meci, Torres are șanse să câștige prima cupă cu Livadia, dar este greu de spus în ce stare se vor afla în acest meci. Din fericire pentru ei, Paide este complet obscur, pentru că în același timp au pierdut 0:2 cu Nõmme Kalju.

Merită să vorbim despre Kalja în sensul că Levadia este un concurent direct în ligă. Echipa lui Torres mai are două meciuri decât echipa lui Nikita Andreev, dar dacă se adaugă cele două victorii ipotetice ale lui Calju, diferența de puncte va fi zero, iar Livadia va rămâne pur și simplu pe primul loc datorită meciurilor dintre ei. Prin urmare, nu merită să puneți o ceașcă de ceai, sau să deschideți șampanie în Livadia sau să le atârnați medalii de aur de gât.

După cum am menționat mai sus, finala U19 de vineri împotriva lui Trans este crucială pentru Calif, deoarece câștigătorul ajunge în Europa. Doar tinerii lui Levadia au mai participat la Euroseries în 2019, când echipa care a devenit campioană a Estoniei la grupa de vârstă U-19 în urmă cu un an a pierdut cu clubul islandez IA Akranes mai întâi în deplasare cu 0:4 și apoi acasă cu 1:12, singurul scop. Pentru tricourile verzi marcate de Hermann Jonas.

READ  Legenda fotbalului brazilian își încheie cariera la echipa națională fotbal

Citat | „Nu pentru asta am venit. Ca analiză rapidă, putem spune că mingea nu a intrat în plasă – au fost multe momente în prima repriză, iar în repriza secundă am fost și în suprafața de pedeapsă a lui Kalev”. „Calev a avut două poziții foarte bune și așa a funcționat”. Roosnupp a rezumat meciul la Soccernet TV.

protocol:

22. Poștă 19.00 A. Cook Arenal

Tallinna FCI Livadia – JK Tallinna Kalev 2:2 (0:1)
51. Mark Oliver Rosenop, lovitura de pedeapsă 90. ​​Joao Pedro – 15. Atz Borghi, 75. Marek Kalgomay

Obiective auxiliare: 51. Richie Musaba, 90. x 15. George Bank, 75. Oni Sutari
Avertizări: 43. Michael Schjoning Larsen – 84. Oni Sutari
Termenii jocului: +20, vremea este însorită, iarba este în stare bună