Lupa pe | Un erou neașteptat și un hat-trick unic. Leverkusen a spart în meciul nr. 52 – Soccernet.ee

Lupa pe |  Un erou neașteptat și un hat-trick unic.  Leverkusen a spart în meciul nr. 52 – Soccernet.ee

Minunea nu s-a născut. Bayer Leverkusen nu trece printr-un sezon de 53 de meciuri fără o singură înfrângere. Cursa incredibilă a campioanelor germane s-a încheiat la Dublin, cu o echipă Atalanta fără egal. Toate cele trei goluri din finala Europa League au fost marcate de Ademola Lookman, atacantul clubului italian.

Trilogia lui Lockman a fost unică. Finalele Ligii Europa (cunoscută anterior ca Cupa UEFA) se joacă cu duble egale din 1998, ceea ce înseamnă că meciul de miercuri de pe stadionul Aviva a fost al 27-lea de acest gen, dar primul care a avut o triplă. Toate cele trei goluri ale lui Lookman au fost fantastice, ultimul fiind cel mai frumos.

Momentul de vedetă al internaționalului nigerian, născut în Anglia, în vârstă de 26 de ani, a fost neașteptat, Gianluca Skamaka a fost discutat în cantonamentul Atalantei înaintea finalei. Era de așteptat să marcheze goluri decisive, dar semnul distinctiv al unei echipe de fotbal puternice și eficiente este că oricine poate obține succesul. Astăzi acel bărbat era Lockman.

Un scalp magnific atârnă de centura Atalantei. În drum spre finală, foștii campioni europeni Liverpool – poate vă amintiți șocul de la Anfield când italienii l-au învins acolo cu 3-0 pe Jurgen Klopp – și Marseille Olympique au fost învinși. Acum, cea mai impresionantă echipă din Europa din acest sezon și noii campioni germani Bayer Leverkusen au fost împărțiți.

Leverkusen nu și-a putut duce jocul. Presingul neînfricat de la om la om al Atalantei combinat cu faulturile pe piele este una dintre modalitățile de a reuși în fotbal! – A distrus motorul de joc lustruit al echipei antrenate de Xabi Alonso. Repriza, înlocuirile, reorganizarea și fotbaliștii buni nu o pot repara.

Atalanta a câștigat toate duelurile importante. Când au trebuit să ajungă mai întâi la mingea liberă pentru a crea o ofensă adecvată, au făcut-o. Când a apărut aceeași nevoie la Leverkusen, ceva a mers prost. Nu este posibil să ai succes în fotbal în acest fel. Mai ales când vine vorba de finala Euroseries.

Câștigător Europa League 2024 - Bergamo Atalanta.  Foto: Alex Bantling - UEFA/UEFA prin Getty Images

Victoria Atalantei împlinește marele vis al clubului din Bergamo. Mandatul antrenorului Gian Piero Gasperini, care a preluat conducerea în 2016, a fost foarte reușit (trei locuri consecutive în Serie A, un sfert de finală a Ligii Campionilor), dar nu au existat victorii. Cu doar o săptămână în urmă, au pierdut finala Coppa Italia pentru a treia oară în șase ani.

Victoria cu 3-0 asupra Leverkusen a făcut ca Cupa Italiei din 1963 să nu mai fie singurul trofeu pentru clubul din Bergamo. De câțiva ani încoace, nu există nicio îndoială asupra atracției stilului de joc distinctiv al lui Jasperin. Acum a fost validată și capacitatea de câștig a acestui model de joc.

READ  România controlează trecerea cerealelor în Ucraina și urmărește limitarea importurilor - Minister

Note despre principalele evenimente din prima jumătate a anului:

• Primul moment a venit în minutul opt, când centrarea lui Matteo Ruggeri de pe stânga a ajuns la Gianluca Scamacan, dar lovitura de cap a lovit fundașul.
  • În minutul 12 al primei lovituri de colț a Atalantei, Leverkusen a degajat mingea, dar în monitorizarea situației, cucul colectiv era gata.
  • Mai întâi, Florian Wirtz a adormit pe Davide Zappacosta, apoi nimeni nu a reușit să intercepteze pasa joasă a italianului, iar în cele din urmă Exequiel Palacios nu a observat că Ademola Lookman sărea în spatele lui. Nigerianul a marcat frumos pentru a face 1-0.
  • Leverkusen a primit lovitura abia în minutul 19.
  • Nepăsarea lui Leverkusen a însemnat că Lookmani a primit mingea la 25 de metri de poartă, a trecut mingea pe lângă Granit Xhaka, înaintea lui Edmund Tapsoba, apoi a îndoit-o puternic în colțul de jos din spate pentru a face 2-0.
  • Cea mai bună șansă a campionilor germani din prima repriză – și singura lor șansă clară de gol – a venit în minutul 43, când Alejandro Grimaldo a pasat liber în spatele liniei defensive de pe flancul stâng și a încercat să ridice mingea peste portar. Şutul a fost scăzut şi a fost blocat de Juan Musso

În pauză, ambele echipe au făcut o schimbare. Atalanta au fost forțați. Sead Kolasinac a ieșit din vestiar și a încercat să vadă dacă piciorul îi permite să continue. Nu a avut voie și a fost înlocuit de Giorgio Scalvini.

Leverkusen l-a îndepărtat pe fundașul Josip Stanisic, l-a promovat pe extrema stângă Piero Hincapie pe partea stângă a apărării și l-a adus pe atacantul Victor Boniface. În timp ce nigerianul se încălzea intens în pauză, fanii lui Leverkusen i-au scandat numele.

Note despre principalele evenimente din a doua jumătate:

• În minutul 49, Hincapie a menținut scorul la 3-0 când a reușit cu capul într-o centrare puternică în jos a lui Charles de Ketelier în fața nasului lui Skamaka.
  • Dacă Leverkusen ar fi avut lovituri de colț de folosit în minutele 52 și 54, nu ar fi putut să creeze momente din ele; Sentimentul de moment că Atalanta va intra brusc sub presiune s-a dovedit a fi, de asemenea, greșit.
  • Lookman și-a arătat din nou pericolul în minutul 67 când a trecut de Tapsoba, care l-a lăsat jos și a primit cartonaș galben.
  • În minutul 75, Tapsoba nu a mai suportat greșeli. Lookman a trecut din nou pe lângă el și a lovit colțul din spate cu mâna stângă. 3:0 Meciul a fost decis.
  • În primul minut în plus, Atalanta a făcut o înlocuire simbolică – căpitanul echipei Rafael Tolui, care nu se numără printre titularii, va fi pe teren pentru câteva minute.

Când Tolui a fost trimis, înlocuitorii Atalantei au început un dans al victoriei. Amintirea dureroasă a pierderii finalei Cupei Italiei în urmă cu o săptămână a fost ștearsă și înlocuită cu fericire și ebrietate nesfârșită. Cu același curaj ca și Atalanta, suporterii care au călătorit din Bergamo au câștigat bătălia cu rivalii lor germani. Note Soccernet.ee despre finala Europa League:

1. Oferta așteptată a fost anulată pentru că unul dintre ei nu a permis, iar celălalt nu a putut

„Torino Juventus nu joacă fotbal, stau în apărare, sparg mingea și apoi încearcă cumva să marcheze ceva. Au reușit asta împotriva noastră în finala cupei de săptămâna trecută. Dar astăzi, cu siguranță, vom vedea fotbal, pentru că Leverkusen îi place să se joace.” Cred că va fi un meci interesant la toate standardele”, au răspuns doi suporteri Atalantei când Soccernet.ee i-a întrebat despre previziunile lor înaintea meciului.

Așteptările suporterilor Atalantei nu au fost îndeplinite, pentru că meciul nu a fost palpitant, dar a fost foarte unilateral. Leverkusen, care a marcat 143 de goluri în primele 51 de meciuri ale sezonului, a creat o singură șansă semnificativă după întregul meci (șansa lui Grimaldo în minutul 43), iar Xabi Alonso a fost nevoit să afirme după meci:

„Atalanta a fost mai buni decât noi în această seară și a meritat să câștige după primul gol ei au fost plini de energie și nu am putut găsi soluții pentru a-i înfrunta în dueluri și a crea ocazii de gol să greșesc într-un meci atât de important, dar nu pot schimba asta.”

Antrenorul Atalanta, Gian Piero Gasperini.  Foto: Christian Ski - UEFA/UEFA prin Getty Images

Leverkusen nu și-a putut stabili prezența pe teren pentru că Atalanta nu i-a permis. Când Leverkusen a reușit uneori să iasă din presiunea de la om la om și să ajungă la mijlocul terenului, jucătorii clubului italian nu s-au sfiat și nu se temeau să greșească. Câteva cartonașe galbene au fost obținute în acest fel, dar au fost taxe plătite cu bună știință.

Când Atalanta a ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor în 2020, echipa a avut mai mulți fotbaliști pricepuți din punct de vedere tehnic, dar în final, drumul s-a îmbunătățit, poate din cauza lipsei de putere brută și/sau inteligență. Gasperini a îmbunătățit forma Atalantei în anii care au trecut și acum a ajuns în sfârșit direct în top zece!

2. Finala fanilor

Cei care se așteptau la vederea uluitoare a fanilor din Germania și Italia invadând Temple Bar, cea mai populară zonă de pub din centrul Dublinului, au fost siguri să fie dezamăgiți. Finala de la mijlocul săptămânii a însemnat că majoritatea suporterilor nu au venit până în ziua meciului.

Meciul final al celui de-al doilea cel mai important serial european s-a remarcat în peisajul urban – steaguri fluturau pe malul râului Liffey, mulțimi de fani erau vizibile ici și colo, avea loc un festival de fani – dar nu a dominat. Efectul de masă a putut fi văzut doar lângă Stadionul Aviva, unde un flux constant de suporteri ai Leverkusen și Atalanta s-a deplasat spre teren.

În interiorul stadionului, suporterii ambelor echipe au reușit perfect. Au fost mai mulți fani Leverkusen și vocile lor s-au ridicat în prim-plan înainte de meci. Între primul și al doilea gol, a izbucnit o bătălie lirică, în care mecanismul germanilor a depășit spontaneitatea italienilor.

Cu toate acestea, pe măsură ce jocul progresează, sectorul roșu devine mai liniștit, iar sectorul albastru devine mai tare. Până la urmă, Atalanta a câștigat și în tribune, ceea ce are și sens, pentru că până și cei mai loiali și înfocați fani ai fotbalului obosesc când echipa lor favorită pierde fiecare duel important pe teren și se luptă să ajungă pe terenul adversarului. .

Dar, în general, fanii ambelor echipe au fost dornici să țină finala Ligii Europene într-o atmosferă fotbalistică minunată. Nu au fost momente de liniște. Cineva a cântat tot timpul. Gama de emoții pe care fotbalul le oferă a fost acolo pentru ca toată lumea să le vadă, să simtă, să experimenteze și să se bucure.

Fanii lui Bayer Leverkusen și Atalanta au transformat finala Europa League într-o seară frumoasă de fotbal.  Foto: Stephen McCarthy – Sportsfile/UEFA prin Getty Images

3. Omul meciului – Ademola Lookman

Când Gasperini a preluat funcția de antrenor al Atalanta în 2016, Lookman juca pentru Charlton Athletic în a treia cea mai mare ligă a Angliei. Apoi s-a alăturat lui Everton, dar nu a intrat în Premier League. Între timp, el a încercat să se regăsească la RB Leipzig, apoi la Fulham și în 2021-22 Leicester City, dar nu a reușit să se pună nicăieri.

În urmă cu doi ani, Lookman a ajuns la Atalanta, marcând 15 goluri în sezonul său de debut. Cu hat-trick-ul de azi, numărul din acest sezon a crescut și el la 15. Dar în curând nimeni nu își va aminti aceste cifre. Totuși, toată populația din Bergamo își amintește că hat-trick-ul lui Ademola Lookman de la Dublin le-a adus noroc în fotbal.

Atalanta – Leverkusen Bayer 3:0 (2:0)