Pärnu ia în calcul să depună un protest împotriva arbitrilor letoni, Kalev/Kramo, care au primit o lovitură grea, creând un istoric negativ în baschetul estonian.

În baschetul estonian, cele mai mari speranțe pe scena internațională sunt legate de Kalev/Kramo, care a obținut succese până acum în liga comună Estonio-Letonă. Campionii de anul trecut BC Prometei au fost adversarii lui Kalev pe Arena Riga, dar meciul nu a avut loc de fapt.

Când nu s-au jucat nici măcar patru minute, Calif a căzut cu 0:15, apoi au reușit să înscrie câteva coșuri, dar la sfârșitul primului sfert și începutul celui de-al doilea și-au permis încă un jet de 17:0. Nu s-a mai putut întoarce de acolo și în cele din urmă ucrainenii au fost învinși cu 72:103.

Între timp, numerele 8:35 reprezintă cea mai mare pierdere din primul trimestru pentru cluburile estoniene din liga comună dintre Estonia și Letonia.

Cel mai bun marcator al Califului a fost centrul Rauno Norger, care și-a sărbătorit ieri cea de-a treizecea aniversare cu 11 puncte. Ronald Marsh a marcat 15 puncte pentru Prometi.

Dintre cluburile estoniene, Pärnu Saddam a fost cel mai aproape de a câștiga, avansând în cel mai bun moment împotriva lui Rea Zele cu 17 puncte, dar în final au fost nevoiți să accepte înfrângerea 81: 85. Mino Dijkstra a contribuit la succesul lui Pärnu cu 21 de puncte. iar Robert Valg a adăugat 20 de puncte.

Cu Parno poștașul Directorul clubului Johan Karp, care a luat cuvântul, nu a negat că clubul ia în calcul să depună un protest împotriva arbitrilor letoni. „M-am săturat sincer de munca judecătorilor din Letonia”, a spus el.

Riga VEF, care se va întâlni marți cu Kalev/Cramo la Tallinn, a învins-o pe Keila Coolbet cu 81:60 și a decis deja jocul în al doilea sfert, pe care l-a câștigat cu 28:10. Cel mai bun marcator a fost Isaiah Pineiro, extrema VEF, cu 22 de puncte și Keila a fost cel mai bun jucător Kevin Anthony Johnson a avut 12 puncte. Kristin Kasimitsa, care a marcat 39 de puncte Euroseries în timpul săptămânii, a avut o zi neagră, lovind doar una dintre cele nouă lovituri și terminând cu trei puncte.

READ  Fostul boxer român profesionist Lucian Bout este introdus în Sala Sportului Famei din Quebec

Tallinna Kalev/SNABB, care a început sezonul cu două victorii, a câștigat a noua înfrângere consecutivă când a pierdut în fața Ogre cu 73: 101. Brandis Raleigh Ross, care a marcat cel mai bine 16 puncte până acum, a strălucit cu 26 de puncte, dar nu a făcut-o. Foarte logic.