Pellegrini câștigă medalia de argint europeană de 200 m pe măsură ce se apropie cea de-a cincea olimpiadă

Federica Pellegrini, olimpică din 2008 și de patru ori campioană mondială, a obținut joi o medalie de argint 200 m liber la Campionatele Europene, la 11 ani după primul ei succes continental.

La 32 de ani, Pellegrini și-a fixat obiectivul asupra Jocurilor Olimpice a V-a de la Tokyo în două luni.

Cu toate acestea, joi, cehei Barbora Simanova, în vârstă de 21 de ani, i s-a refuzat șansa de a-și revendica a cincea medalie de aur europeană la distanță.

Simanova a câștigat cu un timp de 1 minut 56,27 secunde, urmând Italia cu 0,2 secunde.

Britanica Freya Anderson a câștigat bronzul cu un timp de un minut 56,42, înaintea campioanei în apărare Charlotte Bonnet.

„Sunt foarte, foarte fericit”, a spus Pellegrini. „Când am venit aici, planul meu inițial era să înot doar în ștafetă, dar când am văzut cât de uimitor a fost, am decis să-mi păstrez și intrarea în eveniment. „

„Sunt foarte fericit cu timpul meu, este cu mai bine de o secundă mai bun decât timpul meu de eliminare. A fost o cursă foarte interesantă și frumoasă.”

Spaniolul Hugo Gonzalez de Oliveira a obținut două medalii joi seară.

În primul rând, a câștigat medalia de argint în spatele lui Roman Robert Andre Galenta în spatele de 100 de metri și apoi a câștigat medalia de aur la 200 de metri, într-o operație care a eliminat-o pe Elveția, campionul Jeremy Dyblanc.

Britanicul Adam Beatty, campion olimpic la 100 m bras, deținător de record mondial, și-a condus echipa către un record european pentru a câștiga ștafeta mixtă de 100 m.

„Nu am înotat în această secvență mixtă de ceva vreme”, a spus Betty.

READ  Livac: Au fost oferte și din Italia, Polonia și Irlanda, dar Livadia părea cea mai logică variantă - Soccernet.ee

„Este un element nou în programul meu. Sunt atât de fericit că sunt în acest moment, precum și întregul înot britanic.”

Campioana olimpică maghiară Katinka Hoszo a fost nevoită să câștige medalia de argint la 200 de metri fluture feminin, în spatele compatriotei sale Boglarka Kapas.

„Nu pot fi mulțumit, deși a fost o cursă bună”, a spus Huzhou, în vârstă de 32 de ani.

„Nu am sentimentul că mi s-a dat totul”.