Pellegrini câștigă medalia de argint europeană de 200 m pe măsură ce se apropie cea de-a cincea olimpiadă

Federica Pellegrini, olimpică din 2008 și de patru ori campioană mondială, a obținut joi o medalie de argint 200 m liber la Campionatele Europene, la 11 ani după primul ei succes continental.

La 32 de ani, Pellegrini și-a fixat obiectivul asupra Jocurilor Olimpice a V-a de la Tokyo în două luni.

Cu toate acestea, joi, cehei Barbora Simanova, în vârstă de 21 de ani, i s-a refuzat șansa de a-și revendica a cincea medalie de aur europeană la distanță.

Simanova a câștigat cu un timp de 1 minut 56,27 secunde, urmând Italia cu 0,2 secunde.

Britanica Freya Anderson a câștigat bronzul cu un timp de un minut 56,42, înaintea campioanei în apărare Charlotte Bonnet.

„Sunt foarte, foarte fericit”, a spus Pellegrini. „Când am venit aici, planul meu inițial era să înot doar în ștafetă, dar când am văzut cât de uimitor a fost, am decis să-mi păstrez și intrarea în eveniment. „

„Sunt foarte fericit cu timpul meu, este cu mai bine de o secundă mai bun decât timpul meu de eliminare. A fost o cursă foarte interesantă și frumoasă.”

Spaniolul Hugo Gonzalez de Oliveira a obținut două medalii joi seară.

În primul rând, a câștigat medalia de argint în spatele lui Roman Robert Andre Galenta în spatele de 100 de metri și apoi a câștigat medalia de aur la 200 de metri, într-o operație care a eliminat-o pe Elveția, campionul Jeremy Dyblanc.

Britanicul Adam Beatty, campion olimpic la 100 m bras, deținător de record mondial, și-a condus echipa către un record european pentru a câștiga ștafeta mixtă de 100 m.

„Nu am înotat în această secvență mixtă de ceva vreme”, a spus Betty.

READ  Când este un scop și nu un scop

„Este un element nou în programul meu. Sunt atât de fericit că sunt în acest moment, precum și întregul înot britanic.”

Campioana olimpică maghiară Katinka Hoszo a fost nevoită să câștige medalia de argint la 200 de metri fluture feminin, în spatele compatriotei sale Boglarka Kapas.

„Nu pot fi mulțumit, deși a fost o cursă bună”, a spus Huzhou, în vârstă de 32 de ani.

„Nu am sentimentul că mi s-a dat totul”.