Sportivii azeri câștigă șapte medalii la Campionatele Internaționale de Gimnastică Ritmică din România

21 mai 2021 12:59 (UTC + 04: 00)

358

de direcţie

Campionatul Internațional de Gimnastică Ritmică a avut loc Cupa Irina Diliano la București (România) în perioada 18-19 mai, potrivit rapoartelor Trend care se referă la site-ul web al Federației de Gimnastică din Azerbaidjan.

Azerbaidjanul a fost reprezentat în competiție de Camila Sidzad, Maryam Aliyeva, Alina Mammadova, Jovkhar Ibragimova și Aidan Rahimova. După o performanță reușită în campionat, gimnastele azere au câștigat șapte medalii în diferite programe.

Alina Mamedova, care s-a născut printre gimnaste, născută în 2007, a ocupat primul loc la antrenamentele cu cluburi, iar în program mingea a devenit a treia. Contemporanul ei Camila Sedova a câștigat o medalie de argint în programul cu mingea și o medalie de bronz într-un exercițiu de cerc.

Dintre sportivii născuți în 2009, gimnastele azere au câștigat și medalii. Prin urmare, Maryam Aliyeva a ocupat primul loc în exercițiu cu cercul, iar locul trei în program cu mingea. Aidan Ragimova, care cânta în aceeași grupă de vârstă, a câștigat o medalie de bronz pentru compoziția sa cu guler. Gimnasta, Jovkhar Ibragimova, și-a arătat cel mai bun rezultat în program cu un cerc, iar în acest program s-a clasat pe locul șase.

Urmăriți-ne pe Twitter Încorporați un Tweet

READ  Tenis: Ron o uimește pe Tsitsipas la Openul Francez în timp ce femeile rusești strălucesc - omni sport - sport