Primele meciuri s-au jucat în sferturile de finală ale Ligii I SACO

Rainar Haljko KK/Vini Wald vs Tamsalo Los Toros/Taltec: 90:67

Echipa gazdă a început meciul cu mult curaj și productivitate, câștigând primul sfert cu un timp de 31:15 și conducând efectiv cu un timp de 52:30 în prima repriză. În a doua repriză, meciul a fost egal, dar nu a existat nicio îndoială cu privire la câștigător și astfel KK/Vinn a lui Rainar Halleck a condus seria cu 1:0. Patrick Beamott a marcat 24 de puncte pentru câștigători, iar Renalds Tema l-a ajutat cu 21 de puncte. Cel mai bun marcator Tamsalo Los Toros/TalTech este Julius Eric Kasten cu 12 puncte. Al doilea meci din această pereche va avea loc luni la ora 19:15 pe stadionul Tamsalo Los Toros (Sala Sporturilor TalTech).

Universitatea din Tartu/Istiko vs. Ray Kos/Hansa Final: 83:90

Vizitatorii lui Rye au preluat conducerea în acest joc cu o victorie la 52:39 în prima repriză, iar Tartu a început să reducă diferența în al treilea sfert și a luat primul avantaj din al patrulea sfert la aruncările libere de la Rando Ross cu 2:31 rămase. . Dar nu a fost suficient, Ray Kos/Hansaviemistles a fost mai încrezător la finalul meciului și a condus seria cu scorul de 90:83. „Aripa mare” a lui Ray Couso, Mikel Allorg, a avut un joc grozav, înscriind 36 de puncte (plus 8 recuperări). Cel de-al doilea meci al seriei a fost deja programat pentru astăzi, duminică de la ora 18:00 la Sala Sporturilor Gori.

Hei Kadrina Karod vs. Bade Viking Windu: 96:78

Echipa gazdă a reușit să creeze o altă atmosferă de „peștera ursului” în Sala Sporturilor Rakvere, când 830 de spectatori s-au prezentat la meci. Paide Viking Window a înfruntat cu curaj favoriții, dar superioritatea în toate cele patru sferturi a făcut-o în cele din urmă pe Tere Kadrina Karude câștigând cu 18 puncte. Janar Anesti a fost de neoprit cu 35 de puncte, iar cel mai de succes jucator al lui Bade a fost Indrek Cajubank, care a facut si el un joc grozav cu 30 de puncte. Al doilea meci dintre acești duo va avea loc miercuri pe Stadionul Plătit la ora 19:30.

READ  S-a născut în America și este un descendent al unor oameni care au părăsit Italia. Deci cine este el oricum?

Universitatea Estoniană de Științe Vieții/Evocon vs Rock Station Tartu: 85:82

Un meci potrivit pentru fazele eliminatorii, avantajul a apărut în ultimele secunde ale prelungirilor după aruncarea liberă a lui Jajob Rusako și coșul lui Marcus Kekatalo, 85:82. În timpul regulamentar, ROCK a avut șansa de a pecetlui jocul când Kris Urvik a primit două aruncări libere cu 4 secunde rămase. Chris a lovit unul, care doar a garantat prelungiri. Cel mai productiv marcator a fost Marcus Kekatalo cu 22 de puncte, în timp ce Marcus Henakron a marcat 31 de puncte pentru Rock. A doua întâlnire dintre duo este programată să aibă loc miercuri, începând cu ora 18:30, în sala de sport de pe strada Touro.

Fapt: Primele meciuri din sferturile de finală ale Ligii I SACO au fost urmărite în medie de 318 spectatori din tribune (820 de spectatori în meciul de acasă al lui Tere Cadrina Carodi, cel mai mare număr).