Puk era pe punctul de a ajunge în finală cu clubul său local din Franța Baschet

Puk era pe punctul de a ajunge în finală cu clubul său local din Franța  Baschet

Myles Bouc și Tarbes, care au trecut la sfârșitul sezonului în Premier League franceză, i-au oferit lui Landis Basket, care este al treilea în campionatul principal, o bătălie bună în semifinale, dar șase puncte îi despart de finală în două. chibrituri.

Tarbes a câștigat primul meci din seria de două meciuri acasă cu un scor de 67:62, dar apoi a pierdut în deplasare cu un scor de 54:65. Deoarece câștigătorul a fost determinat prin însumarea punctelor celor două meciuri, Land’s Basket s-a calificat în finală cu șase puncte.

În prima manșă, estonianul Buk a stat opt ​​minute pe teren, a marcat trei puncte (trei și al treilea) și a comis un fault personal. În Game 2, Pokk a avut 12 minute de joc și a contribuit, de asemenea, cu trei puncte (trei 1/3) și a avut, de asemenea, un revenire, un turnover și un fault personal.

În finală, Landes Basket îl va întâlni pe câștigătorul evenimentului principal Villeneuve, care a înregistrat două victorii foarte dominante asupra echipei feminine BLMA în semifinale. Potrivit informațiilor de pe site-ul ligii, seria de medalii de bronz nu se va juca.

Poch, în vârstă de 31 de ani, a înregistrat o medie de 6,3 puncte, 3 recuperări și 1,3 pase decisive în 14,6 minute într-un total de șapte meciuri din Ligue 1. Estonul a tras 52,9 la sută la lovituri de două puncte și 34,8 la sută la șuturi de trei puncte.