Snooker are un nou campion mondial de snooker și biliard

Kyren Wilson (WS 12) l-a învins pe Țara Galilor Jack Jones (WS 44) 18:14 și a fost încoronat campion mondial de snooker pentru prima dată.

Wilson a avut un început fierbinte în finală, înregistrând două linii +100 (129, 125) și patru linii +50 în primele șapte meciuri pentru a lua conducerea cu 7-0.

Jones a câștigat apoi trei meciuri la rând, dar în majoritatea meciurilor finale, Wilson a fost constant înainte cu patru sau cinci jocuri. Sesiunea finală a început la 15:10, iar englezul a preluat conducerea la 17:11.

În acest moment, avea nevoie de o singură victorie, dar următoarele trei meciuri i-au aparținut lui Jones. Totuși, jocul de treizeci și doi al meciului a fost decisiv și Wilson, care vărsa lacrimi de fericire în ultimele mingi, a reușit să obțină victoria.

Wilson a jucat turneul cu mare energie, învingându-și primii doi adversari cu scoruri de 10:1 și 13:6. În sferturi de finală, el l-a eliminat pe patru ori campion mondial John Higgins cu scorul de 13:8 și în semifinale pe David Gilbert cu 17:11.

Jucătorul de snooker în vârstă de 32 de ani a participat la a doua sa finală de Cupă Mondială. În 2020, superioritatea clară a lui Ronnie O’Sullivan în meciul pentru primul loc a trebuit să fie recunoscută. În plus, a ajuns de două ori în semifinale.

Nu câștigase până acum un turneu major, pentru că în singura sa finală de Masters (2018) a trebuit să cedeze superioritatea lui Mark Allen, iar semifinala Campionatului Marii Britanii a rămas.

Kyren Wilson Autor/Sursa: Scanpix/PA

Cu toate acestea, titlul lui Wilson la Cupa Mondială nu este o surpriză uriașă alături de povestea de succes a lui Jones din acest an. Tânărul de 30 de ani, clasat pe locul cinci în clasamentul mondial, a jucat și în sferturile de finală ale Cupei Mondiale precedente, dar nu a mai ajuns până acum în finala vreunui turneu de clasament.

READ  Dramă în tabără! Un penalti acordat cu ajutorul VAR-ului i-a oferit Florei victoria pe lumina roșie a tabelului de marcaj în minutele suplimentare.

În turneul final, el a împins numărul doi mondial și câștigătorul celui de-al cincilea turneu de clasament din acest an, Judd Trump, 13:9, iar în semifinale un alt fost campion mondial Stuart Bingham 17:12.

Numărul unu mondial, Ronnie O’Sullivan, a fost limitat de această dată la sferturi de finală, unde a trebuit acordat avantajul lui Bingham de 13:10.