Revenirea lui Ramos la Bernabéu a culminat cu o altă capodoperă a bătrânului maestru – Soccernet.ee

Legenda lui Real Madrid Sergio Ramos, care s-a întors pe fostul său stadion pentru prima dată de când a părăsit clubul, a fost forțat să înghită o pastilă amară când el și Sevilla au pierdut cu 1-0 în La Liga.

Ramos, care și-a început cariera de fotbalist la Sevilla, s-a alăturat ouă Nici în 2005. Spaniolul în vârstă de 37 de ani a câștigat numeroase trofee cu clubul capitalei, printre care patru Ligi Campionilor, cinci campionate ale Spaniei și două cupe ale Spaniei. Vremurile bune au continuat până în vara lui 2021, când bărbatul s-a mutat la Paris Saint-Germain. La începutul actualului sezon a revenit la Clubul Educației.

Prima întâlnire a sezonului s-a încheiat la egalitate 1-1 și, în ciuda faptului că cele două echipe se află la capetele opuse ale clasamentului, se poate presupune că ambele echipe au vrut să repare. În primul sfert de oră, voința lui Real Madrid a părut mai mare, gazdele fiind mai intense, iar Lucas Vazquez chiar a marcat, dar șutul nu a fost luat în calcul pentru că golul a fost precedat de o greșeală.

Real Madrid și-a continuat presiunea, dar în ciuda multor ocazii, nu a deschis scorul în prima repriză. Mijlocașul Federico Valverde a fost aproape de a marca la începutul reprizei secunde, dar șutul său a lovit bara.

Ritmul ridicat al meciului i-a creat probleme arbitrului Isidro Diaz de Mira, care s-a accidentat la gambe în minutul 62, așa că și-a asumat rolul de al patrulea arbitru, iar Carlos Fernandez Borgo a fugit în loc pe teren.

Schimbarea fluierului arbitrului nu a afectat meciul, întrucât echipa gazdă a rămas echipa în controlul meciului. În minutul 81, au primit ceea ce așteptau de mult. Fundașii Sevilla au blocat centrarea lui Valverde din partea dreaptă, dar mingea a căzut în picioarele mijlocașului lui Real Madrid, Luka Modric. În 2018, croatul în vârstă de 38 de ani, care a fost votat cel mai bun jucător din lume, a luat instrumentul de joc și a șutat din capătul suprafeței de pedeapsă în colțul din dreapta jos – Real Madrid a câștigat cu 1:0.

READ  Campionatul Mondial: Finch pierde cu 0-7 în calificări

Real Madrid continuă să conducă Liga Spaniei cu 65 de puncte. Cel mai apropiat concurent al său, Barcelona, ​​rămâne la opt puncte distanță de ea, în timp ce Girona, locul trei, care mai are un meci rămas, este și ea la un punct în spatele Barcelonei. Sevilla ocupă locul cincisprezece cu 24 de puncte.

A primit și un bonus câștigător Real BetisCare a învins toată a doua repriză și a jucat mai mult decât în ​​minoritate Athletic Bilbao 3:1. Cádiz Și Celtic Vigo S-a jucat la egalitate 2:2 Las Palmas Și sănătate Meciul s-a încheiat cu 1:1.

Bilbao este pe locul cinci, cu 49 de puncte, la trei puncte în spatele celui mai apropiat rival al lui Betis. A patra echipă, Atletico Madrid, este cu trei puncte în fața Bilbao. Las Palmas este pe locul nouă, Osasuna pe locul 11, Celta Vigo pe locul 17, iar Cadiz pe locul 18. Vigo și Cádiz sunt despărțite la trei puncte.