Rezultatele calificărilor la Cupa Mondială UEFA: Polonia pune capăt seriei de victorii a Angliei; Spania și Germania au câștigat

Acum mai sunt doar două seturi de meciuri internaționale înainte ca prima fază a calificărilor la Cupa Mondială din Europa să fie finalizată. Jocurile de miercuri au fost ultima pauză a lunii, iată cum joacă și câteva puncte din evenimentele de astăzi:

Noapte bună preferate

Într-o noapte de dramă relativ scăzută, majoritatea marilor fundași din fotbalul european au alunecat la încă trei puncte, nu în ultimul rând Germania, care arăta grozav în victoria lor cu 4-0 asupra Islandei. Un gol timpuriu al lui Serge Gnabry a pus echipa lui Hansi Flick pe drumul către o victorie cu un avans de patru puncte în Grupa X, înainte ca Antonio Rudiger, Leroy Sane și Timo Werner să fie compensat, acesta din urmă ratând doar o serie de șanse strălucitoare.

După două jocuri în care au pierdut puncte, vizita în Lituania a venit într-un moment bun pentru Italia, când noul atacant al Juventus, Moise Kean, a marcat în prima repriză. Avantajul lor în grupa C a părut precar după o remiză cu Elveția, dar l-au mulțumit pe portarul Irlandei de Nord, Billy Peacock Farrell, pentru că a salvat un penalty care a lăsat egalul fără goluri al Irlandei de Nord în Belfast.

Dorești o acoperire globală a jocului? Ascultați mai jos și urmați Ce scop! Podcastul zilnic CBS Football Vă scoatem de pe teren și din întreaga lume pentru comentarii, previzualizări, rezumate și multe altele.

Între timp, Grupul B s-ar putea să fi oscilat semnificativ în favoarea Spaniei. Echipa lui Luis Enrique din Kosovo a revenit cu trei puncte mai bine datorită echipei din Premier League. Pablo Fornals de la West Ham a lovit în prima jumătate pentru a face primul său debut internațional în stil, în timp ce Ferran Torres a marcat secundul decisiv dintr-o contra-lovitură târzie.

READ  Calificări la Cupa Mondială 2022: Cine s-a calificat în Qatar? Programează grupuri, clasamente, date, date | știri despre fotbal

Dacă se așteaptă la trei puncte dificile din călătoria lor la Pristina, cu siguranță nu se vor lăsa să spere că Grecia le va face multe favoare împotriva unei echipe suedeze care arăta absolut impresionantă în timpul calificărilor, cu victoria lor asupra Spaniei săptămâna trecută. Cu siguranță, suedezii s-au descurcat mai bine din punct de vedere al șanselor și al posesiei, dar extravaganța lor a fost pedepsită în a doua repriză, deoarece Tacos Pacasitas și Vangelis Pavledis au marcat pentru gazde.

Golul lui Robin Quaison în minutul 80 a pus capăt pistei, dar gazdele au fost cele care s-au impus la Atena, rezultat care înseamnă că Spania are un avans de patru puncte asupra Suediei în fruntea grupei B după ce a mai jucat două jocuri. Grecia, care este cu trei puncte în spate și, de asemenea, cu două jocuri în mână, ar crede că va rămâne și în mix.

Polonia a lovit târziu pentru a pune capăt seriei de victorii a Angliei

Este posibil ca Anglia să fi devenit prima echipă din acest sezon care l-a oprit pe Robert Lewandowski să înscrie, dar nu a fost suficient să extindă seria câștigătoare a calificărilor la Cupa Mondială la șase meciuri, deoarece superbul gol târziu al lui Harry Kane a fost exclus într-o remiză de 1-1. Polonia.

În prima repriză, ambele vedete atacante au pierdut calitatea șanselor la care v-ați aștepta în mod normal la conversie. Nemarcat în suprafața de pedeapsă, Kane nu a reușit să canalizeze pasul lui Raheem Sterling de la dreapta în poartă, oferind un fel de eliminatoriu care ar fi putut viza o lovitură târzie de la mijlocul terenului care nu a venit niciodată. La celălalt capăt, Lewandowski și-a dat drumul puternic la o revenire a lui Carol Linetti, dar nu a reușit să ridice mingea peste Jordan Pickford.

READ  David Carlson: Văzând imaginea de ansamblu

Confruntarea acerbă a prins viață după ce fluierul a suflat la sfârșitul primei reprize, iar arbitrul Daniel Seibert a rezervat rezervarea pentru Kamil Glick și Harry Maguire după o supărare la mijlocul liniei. Singura surpriză a fost că fundașul central al Poloniei a reușit să ajungă până aici fără să fie atent, întrucât Glick a amestecat sarcasmul cu o apărare asertivă de modă veche într-un mod interesant.

Meciul a părut să se clatine într-un punct care s-ar fi potrivit pe ambele părți la jumătatea primei reprize, iar Lewandowski se lupta cu sarcina sa de a construi joc pentru a-i crea șanse să se elimine. Pickford a făcut confortabil efortul pe distanțe mici și lungi. Câteva clipe mai târziu, Kane i-a arătat cum s-a făcut, făcând doar suficientă scufundare și abătându-se în efortul său de a-l învinge pe Wojciech Chesney.

Cele trei puncte ale Angliei nu erau într-o formă bună, iar Pickford aproape le-a aruncat pe două dintre ele aplaudând direct către Karol Soederski pentru a alerga înapoi în timp pentru a ține mingea în afara terenului. Cei trei lei au fost abili să absoarbă presiunea târziu în jocuri în ultimii ani, dar cu această ocazie, reticența lor de a avansa târziu le-a costat. O întoarcere grozavă a lui Jakob Moder l-a lăsat târziu pe Kyle Walker, iar mingea a ajuns în cele din urmă către Lewandowski, care a prins-o cu centrarea înaltă a lui Damien Szymanski pentru un șut în colțul din spate.

Acest punct se va dovedi în cele din urmă mult mai important pentru echipa lui Paulo Sousa, care este acum la doar un punct în spatele Albaniei în primul set. Leadershipul Angliei este al patrulea și este cu siguranță o întrebare când, dacă nu, își vor rezerva locul în Qatar. .

READ  Fostul star ATP spune că „Rafael Nadal creează incertitudine”

Liechtenstein își lasă amprenta

Principatul Liechtenstein fără ieșire la mare are o populație de puțin sub 40.000 de locuitori. Luați statul și mutați-l în California și veți fi clasat pe locul 220 undeva în jurul celui mai populat oraș. Nu este surprinzător că o țară atât de mică tinde să nu reunească cele mai competitive echipe de fotbal. Ca atare, este de remarcat când pot evita înfrângerea, mai ales dacă este împotriva oricărei echipe care nu este una dintre coechipierele lor europene.

Calificările recente sugerează că Armenia, care a intrat în meciul de astăzi al doilea în spatele Germaniei în grupa J cu victoriile asupra României și Islandei, nu aparține acestei categorii, iar pentru majoritatea întâlnirilor lor cu Liechtenstein la Erevan, s-a arătat ca o penalizare a lui Henrikh Mkhitaryan doar înainte de meci. O pauză va fi suficientă pentru a câștiga trei puncte. Meciul unilateral avea să fie generos cu vizitatorii, care au finalizat doar 100 de pase și au pierdut lovitura cu 21-3.

Totuși, punctele s-au înjumătățit pe măsură ce portarul din Armenia, David Yurchenko, a făcut o greșeală fatală, trăgând un șut direct în direcția sa într-un ritm lent din afara suprafeței de pedeapsă. Înlocuitorul Noah Frick a fost la îndemână să încaseze recuperarea, iar Liechtenstein a câștigat primul punct în deplasare de acasă într-o calificare la Cupa Mondială din 2009.