Rezultatul meciului dintre Africa de Sud și România: Misiunea s-a încheiat cu victoria Africii de Sud asupra României

Sud-africanul Grant Williams marchează o încercare în timpul meciului din Grupa B de la Cupa Mondială de Rugby dintre Africa de Sud și România. Foto/AP

Planurile pentru Cupa Mondială de Rugby din Africa de Sud s-au reunit în această dimineață.

Primul gol a fost atins într-o lovitură de 76-0 a underdogs-ului României, cu hat-trick-uri ale mijlocașului Cobus Reinach și ale extremului Makazole Mapembe printre 12 încercări fără răspuns pentru Springboks de la Bordeaux.

Springboks au avut primele patru încercări și un punct bonus în 12 minute, Reinach a intervenit de la o distanță scurtă pentru a treia încercare în minutul 24 pentru a rata propriul record pentru cel mai rapid hat-trick dintr-o Cupă Mondială de rugby. El a marcat asta acum patru ani cu un hat-trick în 20 de minute împotriva Canadei.

Africa de Sud a condus de peste cinci ori în prima repriză și de șapte ori în a doua repriză pentru a-i învinge pe românii defavorizați într-un meci din grupa a doua care a fost unilateral încă de la început.

Dincolo de rezultatul convingător, campioana apărătoare a obținut și câștiguri semnificative printr-o serie de experimente. Cel puțin unul dintre ei ar putea avea un impact major asupra finalului turneului, începând cu următorul meci de grup al Africii de Sud, o confruntare uriașă cu Irlanda, cel mai bine clasată, weekendul viitor.

Grant Williams, fundașul central care a jucat ca lateral titular împotriva românilor, și-a arătat ritmul aprins pentru a strânge două încercări în repriza secundă. Faf de Klerk, un alt scrumhalf arătându-și versatilitatea, a intrat în calitate de flyhalf și a condus backline-ul Springboks în ultimele 24 de minute.

READ  Coreea de Nord îi sărbătorește pe fondatori cu dans, muzică, dar fără raport de paradă militară

Dion Fourie, un jucător care a fost transformat într-un prostituat de rezervă, a ieșit de pe bancă pentru a-și marca debutul la Cupa Mondială de rugby la vârsta de 36 de ani, cu o încercare în mijlocul unei lovituri la două minute după ce a ajuns la pauză. Fury și-a lovit și săriturile și a fost în mulțimea care a câștigat o încercare de penalizare la scurt timp după.

Acesta ar putea fi un detaliu important pentru victoria puternică și așteptată a Africii de Sud, având în vedere pierderea lui Malcolm Marks din cauza unei accidentări la finalul turneului în această săptămână.

Bongi Mbonambi, care a fost titular și căpitan împotriva României, este singurul specialist numărul 2 din lot. Fourie, care anterior a fost un prostituat în primele zile ale carierei sale, este de așteptat să îl susțină pe Mbonambi pentru restul turneului, cu speculații puternice că antrenorul Jacques Nienaber este pe cale să îl cheme pe Handre Pollard și nu pe prostituat ca înlocuitor de accidentare. Marx.

Un alt jucător, Marco van Staden, se antrena și el la hooker și a intrat în formația Africii de Sud în ultimele 10 minute.

Împotriva României, Africa de Sud a făcut 14 schimbări în echipa care a jucat prima victorie cu 18-3 în fața Scoției weekendul trecut, dar a început cu opt câștigători ai Cupei Mondiale de rugby din echipa din 2019, inclusiv Reinach și Mapembe.

Reinach a izbucnit din spatele petrecerii, a scăpat un manechin și a trecut printr-un gol pentru prima încercare în minutul al treilea și Springboks au fost plecați. Mapembe a primit primul gol în al șaptelea joc când a intrat din aripa stângă pentru a primi o pasă de la fundașul lateral Willy Le Roux.

READ  IMM Online a devenit prima platformă europeană care se potrivește IMM-urilor și tinerilor profesioniști din tehnologie

După al doilea gol al lui Reinach, Damian Willemse, singurul jucător din Scoția care a supraviețuit, a făcut un pas și a alergat la mijloc pentru a încerca un punct bonus și a marca 26-0 când cronometrul a ajuns la 12 minute.

Conducând cu mai mult de un punct pe minut, Africa de Sud a fost încetinită de ploile abundente de la jumătatea primei reprize.

România a avut unul dintre cele mai bune momente în ploaia torenţială, când mijlocaşul Taylor Gontiiak a făcut o cursă la fel de bună ca echipa sa toată ziua pe aripa dreaptă. Tatăl lui Gontiiak, Romeu, este un fost căpitan al României care a jucat când cele două echipe s-au întâlnit ultima dată la Cupa Mondială de Rugby din Africa de Sud din 1995.

Cerul francez s-a curățat în prima repriză, permițând Africii de Sud să-și găsească din nou ritmul, iar Fourie și-a făcut impactul imediat, urmat de o încercare de pedeapsă, o doudă de la Williams, încă două goluri de la Mapembe și o alergare de 50 de metri a lui Le Roux către plafonează echipa. victorie.

Obțineți o acoperire completă a Cupei Mondiale de Rugby.