Rezultatul meciului Tonga și România, Cupa Mondială de Rugby 2023, meci din Grupa B – Tonga își încheie campania cu o victorie mare

Jucătorul tongan Salesi Piutau pasează mingea în timpul meciului din Grupa B de la Cupa Mondială de Rugby dintre Tonga și România. Foto/AP

Tonga a părăsit Cupa Mondială de Rugby cu o victorie după ce a învins astăzi România cu 45-24 în finala grupei.

Ambele echipe au fost abandonate de Irlanda, Africa de Sud și Scoția în cea mai adâncă grupă a turneului, dar înfruntându-se, Ikale Tahi și Oaks au găsit un concurs în care s-au putut exprima mai mult și au produs o eliminare distractiv de 10 încercări. .

Tonga a câștigat cu 21-3, iar România a revenit la aproape patru puncte de două ori. Tonga s-a retras în ultimul sfert, când fundașul lor puternic a adăugat încă trei încercări pentru șapte în total.

Cel mai mare scor al tonganilor și cea mai mare marjă din istoria Cupei Mondiale de rugby au asigurat victoria într-un al cincilea turneu consecutiv.

În ciuda finalului onorabil, România a terminat la capătul grupei B cu un set de recorduri nedorite în istoria turneului: cele mai multe puncte primite (287), cele mai multe încercări marcate (43) și înfrângeri înscrise împotriva ultimilor șase adversari.

Fizicul lui Tonga a depășit România în primul sfert pentru a lua conducerea cu 21-3.

O pauză de la centrul George Mwala și prop Ben Tamifuna – cu un pas bâlbâit – apoi un pas al lui Charles Piutau și al lateralului Solomon Kata care îl descarcă pentru prima încercare.

Mwala, care a debutat la Cupa Mondială la vârsta de 32 de ani, după ce a executat o suspendare de cinci meciuri din august, s-a ciocnit cu doi apărători la a doua încercare, iar Tonga a folosit 10 etape pentru a uza România la a treia încercare, care a fost terminată de interul stânga Afusepa Taumoebo. William Haviley le-a convertit pe toți trei.

Majoritatea celor 26 de tack-uri ratate de România în prima repriză au fost în primul sfert, deoarece păreau să fie pe cale pentru o nouă lovitură masivă.

Dar Oakes a găsit o modalitate inteligentă de a începe lupta, evitându-i pe tongani.

O aruncare de la margine l-a trimis pe blocul Adrian Motoc pe linie, iar lateralul Cristi Boboc a căzut.

România a primit o pauză când Leiva Fifita a primit cartonaș galben pentru un tackle înalt. Oaks au condus aliniamentul, mingea a explodat, iar mijlocul de scrum Florin Sorugiu a trebuit să învingă doar două elemente de recuzită pentru a se grăbi pentru prima sa încercare la Cupa Mondială de Rugby în meciul său de retragere.

Alin Conache, scrumhalf la flyhalf, a făcut transformarea pe margine pentru a lăsa România în urmă cu doar 21-17 la pauză.

Tonga și-a reluat serviciul obișnuit în repriza secundă cu o încercare de la numărul 8 al lotului Sione Faelanu, dar România a răspuns cu stil încă o dată când fundașul lateral Marius Simionescu a marcat dintr-o lovitură puternică a lateralului Nicolas Onutu.

The Oaks i-a schimbat pe vedetele pensionare Sorugiu și nr. 8 Andre Gorin și nu a reușit să înscrie din nou.

Dar Tonga poate juca în spațiu prin Pita Ahki, Kata din nou și înlocuitorul de 20 de ani Keren Taumofolao.

România a fost hotărâtă să termine, iar Simionescu a reușit o salvare în ultimul minut a lui Pat Pellegrini pe linia de încercare pentru a-l respinge pe Tonga 50.

Obțineți o acoperire completă a Cupei Mondiale de Rugby.