Rivalele din liga Metsa și-au încheiat povestea cu calul negru și au ajuns în finala cupei – Soccernet.ee

În Cupa Germaniei, primul finalist va fi dezvăluit atunci când Kaiserslautern, membru al Ligii I, va călători la Olympiastadion din Berlin, învingând clubul din divizia a treia Saarbrücken cu 2:0.

Cei 16.000 de spectatori adunați la Ludwigsparkstadion așteptau ca basmul cupei să continue. În timp ce începutul meciului a fost foarte precaut de ambele echipe, pentru că erau multe în joc, Saarbrücken a simțit la un moment dat că echipa adversă nu este atât de periculoasă pe cât credea inițial. Pe măsură ce minutul trecea, echipa gazdă a luat din ce în ce mai multă inițiativă.

Kaiserslautern a fost atât de lipsit de strălucire în atac, încât nu a avut un șut în primele 45 de minute. Saarbrücken, pe de altă parte, era îndrăzneț, orientat spre obiective și încrezător în fortăreața sa de origine.

Cea mai periculoasă situație din prima repriză poate fi considerată lovitura de cap a marcatorului Kai Broncker în minutul 42, când o centrare a venit dinspre stânga dintr-o lovitură liberă și atacantul Saarbrücken, care era complet în mișcare, a reușit să înscrie. , dar acest eveniment a mers pe scară largă. Așa că cele două echipe au intrat la pauză cu un egal fără gol, deși gazdele, care luaseră avânt, și-au dorit să continue să joace fără pauză.

Kaiserslautern, care s-a întors din dressing cu idei noi și poate cu puțină spălare pe cap, a început să accelereze ritmul la începutul celui de-al doilea trei sferturi de oră. Oamenii lui Friedhelm Funkel au avut primul șut în poartă în minutul 48, când mijlocașul ceh Filip Kaluk a încercat să tragă mingea de la aproximativ 30 de metri, dar mănușa lui Tim Schreiber a fost la locul potrivit la momentul potrivit.

READ  Alexandrova conduce la Petersburg în federația de tenis

Trecuseră doar cinci minute când mingea a intrat pentru prima dată în plasă. Contraatacul lui Kaiserslautern a eșuat din cauza muncii bune a apărătorilor lor, dar aceștia nu au putut rezista atacului următor. Julian Nyhuis i-a pasat pe aripa dreaptă lui Almamy Toure, care a urmat cu o centrare măsurată care a îndreptat cu capul peste Marlo Ritter, când mingea și-a găsit loc în plasă, trecând prima prin gamba – Schreiber – 0:1. Tricoșii roșii au putut sărbători golul în fața fanilor lor, care au ridicat bombe roșii de adidași pentru a avansa.

După ce s-a aflat într-o poziție pierzătoare, echipa gazdă nu și-a putut pune motorul de joc în funcțiune. Pe partea stângă, intrarea pe teren a lui Aaron Opoku, ca urmare a unei înlocuiri de urgență în minutul 31, a provocat multe bătăi de cap, iar fuga lui a putut fi oprită doar în detrimentul unui fault.

În minutul 75, Kaiserslautern a început să scrie ultimul capitol din cartea adversarului imaginar, când Touré, care urcase la etajul doi, a reușit o centrare de la cap a lui Timoteus Bučach în colțul din spate. 0:2. Bărbații care au sporit avantajul în slotul adversarului pot respira mai ușor, pentru că munca grea depusă în jumătate de oră a dat roade.

Fluierul final al lui Marco Fritz înseamnă că Saarbrücken, care a ajuns în primele patru pentru a doua oară în patru ani, nu va primi nici un loc în finala din acest an. În timpul călătoriei întunecate, trei mari cluburi din Bundesliga au fost învinse: Bayern Munchen cu 2:1, Eintracht Frankfurt cu 2:0 și Borussia Mönchengladbach cu 2:1. În plus, Karlsruhe a fost adormit cu 2:1 în primul tur.

READ  Canada a câștigat medalia de argint la Cupa Mondială feminină opt canotaj

Finala Cupei Germaniei va avea loc pe 25 mai la Olympiastadion din Berlin, care poate găzdui aproximativ 75.000 de perechi de ochi. În a doua semifinală, Bayer Leverkusen, care ține sus drapelul Premier League engleză, îl va găzdui pe primul partener finalist al ligii, Fortuna Dusseldorf, care a învins echipa lui Karol Metza, Saint-Germain. pipi.

Saarbrücken – Kaiserslautern 0:2 (0:0)